BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó optimista hangulat?

A tőzsdeindexek világszerte rég nem látott szárnyalást tudhatnak maguk mögött, ám kérdés, hogy a bika meddig uralja még a parkettet. Múlt pénteken ugyanis kismértékben meginogtak a börzemutatók. Egyes piaci szakemberek óva intenek a túlzott optimizmustól, mások viszont bíznak abban, hogy az év utolsó hónapjai ezúttal sem hazudtolják meg magukat, s a növekedés folytatódik.

A nemzetközi értéktőzsdék egy gazdasági élénkülés előjeleit ünneplik. Hogy csak néhány példát említsünk: a német DAX elérte a 3600 pontot, amire legutóbb 2002 augusztusában volt példa, a Dow Jones és a japán Nikkei index pedig közel 14 hónapos csúcsot mondhat magáénak. Az elmúlt hetekben azonban felerősödtek azok az elemzői kommentárok, amelyek lejtmenettel fenyegetnek, mondván, a gazdaság dinamikája egyelőre túl gyenge marad. A Világbank, a Nemzetközi Valutaalap és az OECD becslései szerint egyedül az USA tudja a világraszóló konjunktúrát tartósan kedvezően befolyásolni. Az IMF az idén 2,4, jövőre 3,7 százalékos GDP-bővüléssel számol a tengerentúlon. Ez pedig jóval kedvezőbb, mint amivel néhány hónappal korábban számoltak az elemzők, ráadásul a tengerentúli vállalati profit-előrejelzések is számottevően javultak. S bár a szeptember hagyományosan a tőzsdecégek profitwarningjainak ideje, egyes várakozások szerint a számuk ez évben nem hat majd sokkolóan.

Kelet-Közép-Európa tőzsdéi sem maradtak le a nagy részvénypiacoktól. Ellenkezőleg: néhány börze már többéves csúcsait tesztelte. A BUX az elmúlt egy hónapban közel 12 százalékkal emelkedett és áttörte a 9200 pontot is, amire utoljára több mint három évvel ezelőtt volt példa. A prágai vezető index, a PX 50 648 pontra kúszott fel a minap, ami az elmúlt 40 hónap legmagasabb értéke volt. A varsói WIG 20 index pedig 1700 ponton állt, 50 százalékkal magasabban, mint az év elején. A börzéket kétségtelenül ösztönzi a világtőzsdéken uralkodó hangulat, s a külföldi befektetők kezdenek visszaszivárogni a régióba. Új alapok alakulásáról érkeznek hírek: az ING csoport például egy új konstrukcióban gondolkodik, ami Közép- és Kelet-Európára koncentrálódik. A Morgan Stanley elemzői pedig már azt ajánlják a befektetőknek, hogy a fejlődő piacok részvényeiben meglévő kitettségüket - úgy, mint Lengyel-, Magyar- és Csehország - növeljék.

Így nem is meglepő a BÉT rég nem látott szárnyalása, különösen, ha figyelembe vesszük, a blue chipeket van is miért vásárolni. Az OTP Bank a bankszektort általában érintő kedvező környezetben volt képes kiemelkedő eredményeket produkálni. Közben pedig olyan méretbeli növekedést is elértek, amely révén új befektetői körnek is érdekessé válhatnak. A Mol akvizíciós sikerei mellett eddigi akut problémája, a gázüzletág helyzete is rendeződni látszik. A Matávot az it-szektort érintő általános bizakodó hangulat hajtja. A Richtert pedig kiegyensúlyozott, stabil gazdálkodása mellett a dollár árfolyamának alakulása hozhatja a jövőben kedvezőbb helyzetbe. Mindemellett a jövőbeni privatizációs elképzelésekben fontos szerep jut a tőzsdének: még az idén parkettre kerülhet az FHB részvénye, jövőre pedig az Antenna Hungáriából száll ki az állam.

Ráadásul a régiós társak tőzsdeindexei nagyobbat ugrottak az elmúlt hónapok során, így joggal várható kiegyenlítődés, a magyar piac felzárkózása a cseh, lengyel növekedéshez. S ezt az optimista hangulatot a romló gazdasági teljesítmény és a pénzügyi botrányok sem hátráltathatják. Az azonban, hogy meddig tart itthon a szárnyalás, továbbra is a nemzetközi hangulaton múlik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.