Gyanús Amstel-szerződés
Lapunk december 1-jei, az Amstel-Brau egyesülésről szóló cikkére hivatkozva a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a két társaság között december 29-én létrejött szállítási szerződés haladéktalan megküldésére szólította fel a Brau Union Hungária Sörgyárak Rt.-t. Az indoklás szerint a lépésre a befolyásszerzésre vonatkozó tőkepiaci jogszabályok betartásának ellenőrzése miatt van szükség.
Az Amstel Sörgyár Rt. által a Brau Union Hungária részvényeire szeptember 5-én benyújtott, és a PSZÁF által október végén jóváhagyott nyilvános vételi ajánlatot a közigazgatási bíróságon több magánszemély és szervezet - többek között a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége - is megtámadta, így később annak végrehajtását felfüggesztették. Nico Pinotsis, az Amstel akkori magyarországi igazgatója lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy ez a döntés az egyesülés operatív részét - azaz a tevékenységek tervezett összeszervezését - nem befolyásolja, a két kérdést ugyanis a társaság elkülönülten kezeli. Ez a megoldás ugyanakkor felveti a befolyásszerzés szabályai megsértésének lehetőségét. A december végén bejelentett szállítási szerződés megismerését a PSZÁF ennek ürügyén látja nélkülözhetetlennek. Utóbb az Amstel a PSZÁF megkeresésére a nyilatkozatot úgy pontosította, hogy mindaz csak a kereskedési rendszer és a marketingstratégia összehangolására vonatkozott.
A Brau ugyanakkor úgy véli, hogy a határozat indoklása több téves adatot és a társaság megítélését hátrányosan befolyásoló állítást tartalmaz. Ezek között szerepel, hogy a határozat szövegével ellentétben a Világgazdaságnak nem a Brau ügyvezető igazgatója, hanem az Amstel igazgatója, Nico Pinotsis nyilatkozott. Ezen túlmenően kifogásolják azt is, hogy a PSZÁF a határozatban leírtakkal ellentétben sem december 9-én, sem későbbi időpontban nem hívta fel a Braut a cikkel kapcsolatosan nyilatkozattételre, erre ugyanis az Amstel relációjában került sor. A Brau azt is hangsúlyozza: a szállítási szerződés létrejöttéről szóló december 30-ai rendkívüli tájékoztatáson kívül semmilyen egyéb nyilatkozatot nem tettek a PSZÁF-nak.


