BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Száguldó bankpapírok



Napról napra dőlnek meg a korábbi árfolyamcsúcsok: az FHB már ötezer forint felett jár, az OTP 3500 feletti kurzusa pedig csak az év eleje óta 25 százalékot meghaladó nyereséget biztosított a részvénytulajdonosoknak.

Fundamentális oldalról indokolt az optimizmus: az FHB tavaly az alapítása óta a legsikeresebb évét zárta, a négymilliárd forint feletti adózott eredmény tízszerese, a 294 milliárdos hitelállomány pedig közel háromszorosa volt a bázisidőszakban mértnek. Hasonlóan jó formában van a 2003-ban százmilliárd feletti profitot realizáló OTP, ráadásul mindkét bank első embere nagy reményeket fűz az idei évhez.

A befektetők a jelek szerint hisznek a vezetőknek. A néhány hónapja még a hazai parkett legolcsóbb papírjának számító FHB részvényei az év eleje óta növekvő forgalom mellett 21 százalékkal drágultak, ami a nyugat-európai szektortársakkal való összehasonlítás alapján nem csoda: a tavaly decemberben számított 5,5-6-os egy részvényre jutó árfolyam/nyereség (P/E) hányados alapján a bank tőzsdei értéke jelentősen elmarad a hasonló tevékenységű Bradford & Bingley (10,5), NordelRock (10,8) és a BHW Holding (21,4) árazása alapján elvárhatótól. A társaság gazdálkodását előre jelző DCF modell alapján Vágó Attila, a Concorde elemzője 5600 forintra, az Ertse Bank szakértői pedig 5387 forintra tartják a regionális bankpapírokhoz képest még mindig jelentős diszkonttal forgó részvény reális kurzusát.

Jó évnek néz elébe az OTP is: a magas kamatszint, a lakáshitelek volumenbővülése és a bolgár DSK akár 30 millió eurót meghaladó ez évre várt nyeresége, valamint az akvizíciós tervek alapján Vágó Attila 3600 forintos fair árfolyamot kalkulált, míg a svájci UBS befektetési bank 3950 forintra tartja a papír reális értékét. Szabó László, a Concorde alapkezelő vezérigazgatója az elmúlt hetek drágulása után már kevésbé tartja attraktívnak a papírt, ám tagadhatatlan: a BÉT legnagyobb kapitalizációjú szereplőjeként a fejlődő piacokra frissen érkező tőke elsősorban a bankrészvényt veszi célba. Az amerikai részvénypiacok tekintetében bizalmatlanná váló külföldi intézményi befektetők újabb célpontja ugyanis Közép-Európa, az orosz börze magas árfekvése pedig ismét vonzó célponttá tette Budapestet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.