BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fantáziát látnak a bérlakásban

Az önkormányzati piacon érdekelt bankok fantáziát látnak a körvonalazódó új bérlakás-fejlesztési koncepcióban. Az érintettek ugyanakkor némi távolságtartással kezelik a kérdést, hiszen távol még a megvalósítás fázisa.

A kereskedelmi bankszektor önkormányzati piacon jelen lévő része érdeklődéssel tekint a kormány elé kerülő bérlakásprogramra, amelynek fő vonalai a napokban kerültek nyilvánosságra. A koncepció szerint 200 milliárd forintos keretet biztosítanának az arra érdemes önkormányzatoknak, ennek felét a MFB adná, másik felét viszont a kereskedelmi bankok állnák. Az önkormányzatok a 15-20 éves futamidejű, kedvezményes hitelt később bérbe adandó, használt lakások vásárlására, illetve újak építésére egyaránt felhasználhatnák. A kormány szerdai ülésén nem foglalkozott a témával, bár a Magyar Hírlap által idézett Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerint napirenden tartják a kérdést.

A CIB Bank érdemben foglalkozni kíván a most körvonalazódó lehetőséggel - közölték lapunk érdeklődésére a hitelintézetnél. A bank megítélése szerint az önkormányzati bérlakásépítések finanszírozásánál a CIB kellőképpen ki tudná használni az ingatlanprojektek finanszírozásában szerzett többéves tapasztalatát. A CIB a bérlakásépítés finanszírozására speciális hitelkonstrukció kialakításában gondolkozik, amelynek keretében megvizsgálják mind a PPP konstrukcióban történő finanszírozás, mind az önkormányzatok számára nyújtandó viszonylag hosszú futamidejű hitelezés lehetőségét, ideértve - igény szerint - a deviza alapú hitelezést is. (A PPP konstrukció befektetők finanszírozásával működne, úgy, hogy az önkormányzat a bérleti díj fizetését garantálná.)

A Kereskedelmi és Hitelbank szintén részt kíván venni a programban, és két területen érdekelt: az önerő hosszú lejáratú, kamattámogatott hitellel történő finanszírozásában, illetve az állami támogatások megelőlegezésében. Az elmúlt években - közölték lapunkkal a K&H-nál - regionális szinten szakértő önkormányzati kapcsolattartói hálózatot hozott létre a bank. Amennyiben pályázati úton történik az állami szerepvállalás biztosítása, a bank kedvezményes tanácsadást is kínál a helyi önkormányzatoknak.

Az OTP Bank is érdeklődéssel tekint az önkormányzatok részére bérlakások építésére létrehozandó hitelkeretre vonatkozó elképzelésekre, hiszen az önkormányzati piacon meghatározó súlyt képvisel - közölték lapunk érdeklődésére a hitelintézetnél. A helyhatóságok és a legnagyobb magyarországi hitelintézet szoros kapcsolatát jelzi - tették hozzá -, hogy a pénzintézet 2456 önkormányzat számlavezetője: a bank a helyi önkormányzatok hiteleinek 54,4 százalékát nyújtotta a negyedév végén, az önkormányzati betéteknek pedig 68,7 százalékát helyezték el az OTP Bankban.

Az Erste Bank Hungary Rt.-nél és a Raiffeisen Banknál hasonlóan reagáltak a felvetésre: az önkormányzati üzletágban érdekelt vezetők szintén úgy látják, hogy érdekes lehet bankjuk szempontjából az új koncepció. Felhívták ugyanakkor a figyelmet, hogy a program még igen távol áll a megvalósítás fázisától, és az összes, a lehetőségek teljes körű felméréséhez szükséges részlet sincs még kidolgozva.

Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatója szintén úgy látja, hogy a takarékszövetkezetek részt tudnának venni a programban. Tekintettel arra, hogy a takarékok ügyfelei közé elsősorban a kisebb önkormányzatok tartoznak, ennél a lehetőségnél is fontos szerep juthat a települések összefogásának - vélekedett az ügyvezető igazgató. Hasznos, hogy a koncepció lehetőséget nyújt használt ingatlanok vásárlásának finanszírozására is - tette hozzá Szőke András.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.