Az alacsonyabb hozam kifejezetten a 2003. végi, a magyar állampapírpiacon kialakult árfolyam-esésnek tulajdonítható, amely a piac valamennyi szereplőjét egyaránt kedvezőtlenül érintette - a nyugdíjpénztári tagok többsége alighanem ezzel az indoklással találkozhatott, amikor kibontotta számlaértesítőjét az elmúlt évre vonatkozóan. Tény, az MNB tavaly november végi 300 bázispontos kamatemelésének eredményeként a MAX állampapírindex 0,3 százalékos veszteséggel zárta a 2003. évet, míg a rövidebb futamidejű állampapírok mutatója, az RMAX 5,9 százalékos erősödést produkált. Éppen ezért az állampapír-duration (az átlagos hátralévő futamidő) rövidítése pozitív eredménnyel párosulhatott az elmúlt esztendőben.
Ezzel azonban teljes egészében nem lehetett kivédeni a hoszszabb lejáratú kötvényeken elszenvedett veszteséget. A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX viszont több mint 20 százalékot erősödött, így a jobban teljesítő pénztárak a vegyes, illetve több részvényt tartalmazó befektetési stratégiát követő pénztárak közül kerültek ki - állapítható meg a tavalyi hozamokat nézve.
A hazai nyugdíjpénztárak átlagosan mintegy 3 százalékos reálveszteséget értek el 2003-ban - derül ki FIAD Pénzügyi Tanácsadó Kft. elemzéséből: a fogyasztói árindex 5,8 százalékos emelkedésével szemben a súlyozott átlaghozamuk 2,86 százalék lett. (A FIAD elemzése 37 pénztárt vett górcső alá, a magánnyugdíjpénztárakat teljes egészében lefedte, míg az önkéntes pénztáraknál - a vagyonuk tekintetében - több mint 36 százalék volt képviseltetve.) A magánnyugdíjpénztáraknál a súlyozott hozam 2,7, a súlyozatlan 1,9, míg az önkéntesnél a súlyozott 3,3, a súlyozatlan 4,5 százalék lett.
A hazai nyugdíjpénztárak már kipostázták 2003. évi számlaértesítőjüket a tagoknak, egy részük pedig hivatalosan is közzétette tavalyi teljesítményét. A legnagyobb hazai magánnyugdíjpénztár, a 2003 végén közel 647 ezer tagot számláló és 147,8 milliárdos vagyonnal bíró OTP 3,92 százalékos nettó hozamrátát realizált. A portfólió 3,6 százalékát alkották a részvények tavaly év végén, s mint kiderült, a befektetési stratégia némileg változott 2004-re: a fejlett piaci részvények aránya 5-ről 10 százalékra nőtt. A nagyobb pénztáraknál maradva, az Allianz magán- és önkéntes ága 3,6, illetve 3,47 százalékos hozamot ért el, míg az ING közel 4, az Uniqa 3 százalék körüli teljesítményt nyújtott.
Bátrabbnak bizonyultak a kisebb pénztárak, hiszen nemegyszer több mint 10 százalékos részvényarány mellett voksoltak, aminek meg is lett az eredménye: 4 százalék feletti hozam. A mindössze 1100 taggal s közel 300 milliós vagyonnal rendelkező Díjbeszedő nyugdíjpénztár portfóliójában mintegy 19 százalékot tett ki a részvényhányad. (A pénztár egyébként 2003 végén az Allianzba olvadt be.) A Bábolna és a Ráció pénztár közel 12, a Postás és a Vasutas pedig mintegy 9 százalékos részvénykitettség mellett voksolt. Új elem, hogy nőtt az ingatlanbefektetések aránya. A Richter Gedeon mellett működő nyugdíjpénztár például 7,6 milliárd forintos vagyonának 3,9 százalékát tartotta ingatlanbefektetési alapban 2003 végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.