BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázati tőke: kevés a lehetőség

A hazai vállalkozások egynegyede venné szívesen, ha kockázati tőke szállna be a cégbe. Az eddig megvalósult tőkebevonás ennek az igénynek csak töredékét teszi ki. Magyarországon nem a forrás hiányzik, hiszen az itt is működő alapoknál több mint 4 milliárd euró vár befektetésre. A befektetők szempontjából vonzónak tűnő célpontokból van kevés.

A megkérdezett hazai vállalkozások közül minden negyedik látna szívesen - átlagosan félmillió dollár erejéig - professzionális tulajdonostársakat - derült ki a GKI Gazdaságkutató Rt. (GKI) felméréséből -, ám a megvalósult tőkebevonások csak töredékét teszik ki a lehetséges tranzakcióknak. A hazai kivásárlási piacnak jelentős fejlődésre van szüksége - indokolják a tendenciát a piaci szakértők -, hiszen a bankok csak mérsékelten vállalnak kockázatot a régióban, ráadásul ez is csak milliárdos tranzakcióknál jöhet szóba. A mezzanine-finanszírozás megjelenése mérföldkőnek tekinthető, ám gondot jelent, hogy hiányzik a verseny. (A mezzanine a vállalat számára juttatott nem amortizálódó, alárendelt kölcsöntőke, amely a rendelkezésre álló, széles körű instrumentumok tárházát sokoldalúan és rugalmasan ötvözi.) A menedzsment típusú kivásárlásnál pedig túl kevés az érdeklődő, míg a tanácsadóknál a garanciavállalás hiánya tapasztalható - sorolják a hazai kockázati tőkepiac sajátosságait a szakértők. Emellett Magyarországon hiányos a kockázati tőke azon láncszeme is, ami az Egyesült Államokban a tőzsde szerepe: ott a börzére vitt cégből a befektető könnyűszerrel és nagy haszonnal ki tud lépni, hogy a pénzt újabb vállalatokba fektesse be.

A kockázati tőke filozófiájának ugyanis az a lényege, hogy a felfuttatott vállalkozásokban meglévő részesedést egy idő után megfelelő nyereség mellett értékesítse a társaság, s ehhez az egyik eszközt a tőzsde jelenti. A hazai cégeknél leginkább az jelenti a "kiutat", ha tulajdonosaik eladják a vállalatot egy multinacionális stratégiai befektetőnek. Tíz befektetésből általában ötnél visszajön a befektetett tőke, két-három befektetés "rosszul sül el", két-három viszont számottevő nyereséget produkál - mutatnak rá a szakemberek.

Magyarországon nem is a forrás hiányzik, hiszen az itt is működő alapoknál több mint 4 milliárd euró vár befektetésre. Igaz, ez nem kizárólag hazánkra, hanem a teljes kelet-közép-európai régióra vonatkozik. Ezzel szemben a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület becslése szerint 1990 óta mindössze 1,5 milliárd eurónyi kockázatitőke-befektetés valósult meg Magyarországon. A befektetők szempontjából csábítónak tűnő célpont ugyanis kevés, leggyakrabban a megfelelő dokumentáció hiánya, a cégtervezés és a vállalatszervezés alacsony színvonala hiúsítja meg az együttműködést a kis- és középvállalati szektorral - indokolták a lapunk által megkérdezett kockázatitőke-befektető társaságok a tőkekihelyezések meglehetősen alacsony volumenét. Gondot jelent az is, hogy még nem alakult ki egy olyan erős kis- és középvállalati kör, amelyet az életképes projektek jellemeznének, a nagyobb kockázatitőke-társaságok pedig nem szívesen fektetnek be 5-10 millió dollárnál kisebb összeget egy-egy ígéretesnek tűnő vállalkozásba. Ez pedig több mint sok, hiszen a leggyorsabban növekvő és ezért a tőkebefektetők elsődleges célpontjának számító technológiai vállalkozások is többnyire néhány százezer dolláros tőkeinjekcióra tartanak igényt.

Igaz, a piaci szereplők is próbálnak némileg közelíteni az igények felé, az idén nagyobb mozgolódás érezhető a kisebb, kétmillió euró alatti tranzakciók terén. Ebben kulcsszerepet játszott az MFB kis- és középvállalkozások fejlesztési tőkebefektetési programja is, amely olyan kisebb cégeknek nyújt finanszírozást, amely a kockázatitőke-társaságoktól nem kapna pénzt.

Ami az idei tendenciákat illeti, eddig mintegy 100 millió euró kockázatitőke-befektetés realizálódott, így jó esély van arra, hogy sikerül túlszárnyalni a tavalyi 117 milliós értéket. Ebben döntő szerep jutott az AIG New Europe Fundot kezelő AIG-CET Capital Management ügyletének, amely kisebbségi részesedést szerzett a Waberer's csoportban, illetve a Warburg Pincusnak, amely 67 millió euróért többségi tulajdonhoz jutott Magyarország harmadik legnagyobb kábelszolgáltató cégében, a FiberNet Kommunikációs Rt.-ben. Egyes vélemények szerint - hasonlóan a nemzetközi trendekhez - hazánkban is a vállalatkivásárlások kerülnek többségbe a fejlesztési tőke tranzakciókkal szemben. Most jutott el ugyanis a térség abba a fázisba, hogy megjelentek az eladók a piacon - magyarázzák a szakértők -, az elmúlt másfél évben a multik fokozatosan racionalizálásra kényszerültek, s a kezdeti hezitálás után egyre több a befektetésétől reális áron megválni kívánó befektető.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.