A végéhez közeledik a Mol gázüzletágának részbeni értékesítése, az elkövetkező napokban vagy hetekben ugyanis már várható a bejelentés arról, hogy kivel kezdik meg az exkluzív tárgyalásokat. Az elemzők által 150-200 milliárd forintra becsült üzlet jelentősen befolyásolhatja a Mol-részvények árfolyamát, és meghatározó lesz a jövőbeli terjeszkedésekre is.
A Mol az idén februárban jelentette be, hogy partnerbevonásra készül a gázüzletági tevékenységébe, mivel úgy gondolják, hogy az olajiparban sokkal nagyobb a fejlődési lehetőség számukra. Az eladásról egyelőre biztosan annyit lehet tudni, hogy a Mol a gázkitermelésen kívül minden gáztevékenységhez kapcsolódó eszközét és cégét meghirdették részben, illetve egészben eladásra, és a pályázatokat augusztus végéig kellett beadni.
A Mol ennek megfelelően eladja teljes, 50 százalékos tulajdonrészét a Panrusgázból, ami a legkevésbé értékes üzletrész. Az 1994. október 1-jén megalakított társaság fő tevékenysége az oroszországi Gazpromtól származó földgáz értékesítése Magyarországon. A cég másik 50 százaléka a Gazprom tulajdonában lévő Gazexport Ltd., valamint az Interprocom Ltd. kezében van, és lapunk úgy tudja, hogy a Molnál lévő 50 százalékra is elővásárlási joga van az orosz társaságnak.
A gázkereskedelemmel és tárolással foglalkozó leányvállalatokra egyben lehetett pályázni, s ezekből 75 százalék mínusz egy részvényt értékesít a Mol. A szállításra külön lehet érdeklődni, ebből azonban már csak 25 százalék plusz egy részvényt hirdettek meg. A gázszállítást és rendszerirányítást magában foglaló leányvállalatban egyébként a Molnak 25 plusz egy részvényt meg kell tartania, hogy a kormány közvetett ellenőrzése fennmaradhasson.
A gázüzleti eszközöket tavaly év végén szervezte ki a Mol három leánycégébe. Az eszközök apportként történő átadását, illetve nagyobb mértékben a leányvállalatok felé történő értékesítését követően a Mol Földgázszállító Rt. alaptőkéje 13,2 milliárd forintra, a Mol Földgáztároló Rt. alaptőkéje 6,6 milliárdra, míg a Mol Földgázellátó Rt. alaptőkéje 5,8 milliárd forintra növekedett. A Mol korábbi közlése szerint a gáztarifák meghatározásának alapjául szolgáló eszközérték a szállítási tevékenységre 177 milliárd forint, a tárolási tevékenységre 110 milliárd, az elismert eszköz alapú nyereség a szállításban 8,5 százalék, míg a közüzemi ellátást szolgáló tárolásban 10 százalék, a nem közüzemi ellátást szolgáló tárolás díja azonban nem szabályozott, arról a felek szabadon állapodhatnak meg.
Arról, hogy milyen nagyságrendű ajánlatok érkeztek, még nem szivárgott ki információ, és a Mol vezetői sem túl beszédesek ebben a kérdésben. Elemzők azonban 150 és 200 milliárd forint közzé teszik a cég várható bevételét. Van, aki szerint a Mol a Panrusgázon kívüli leányvállalatokért az eszközérték 1,3-1,5-szeresét kaphatja, ami 150-160 milliárd forintot jelent. Az ár azonban szinte minden szakértő megítélése szerint függ attól, hogy milyen jogokkal együtt értékesítik a szóban forgó társaságokat. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy csak eszközértéken tudja eladni a gázüzletág egyes tevékenységeit a társaság, ezért van a viszonylag jelentős eltérés az alsó és felső határ között. Az elmúlt fél évben egyébként az is többször felmerült, hogy a Molnak esetleg mégsem célszerű eladnia gázpiaci leányvállalatait, és elképzelhető, hogy ezt nem is nagyon akarja megtenni, csupán csak teszteli a piacot. A legfőbb indok erre az, hogy rendeződött az árszabályozás, a szállításban, tárolásban a hatósági tarifák fix megtérülést biztosítanak, s egyébként is folyamatosan növekszik az ország földgázigénye.
Ezeket a tényeket cáfolni valóban nem lehet, ugyanakkor a kérdés nem is ez, hanem az, hogy a Mol még a szabályozott gázkörnyezet ellenére is sokkal jobb megtérülést remélhet az olajiparban. Főleg igaz ez a jelenlegi olajárak és finomítói árrések mellett. Nem szabad továbbá megfeledkezni arról sem, hogy az olajüzlet politikailag kevésbé kockázatos, s a Mol a befolyt pénzből pont abban az üzletágban tudna erősíteni, ami ma nagyon nagy hasznot hoz, és a csoporton belül nem túl erős. Ebben, azaz a kitermelésben a magyarországi lehetőségek erősen korlátozottak, így a Molnak Kelet- és Észak-Afrikában kell akvizíciós célpontok után nézni, amely deklarált célja is a társaságnak.
Szakértők szerint egyébként a Mol gázüzleti érdekeltségeinek eladása nem, vagy nem csak vállalati ügy. Az érdemi magyar gázpiac kialakulása részben ugyanis attól is függ, hogy a Mol kivel, vagy kikkel kezd tárgyalásokat. A piacon ugyanis többen úgy vélik, hogy a Gazprom fő tulajdonosként erősen ellenérdekelt lenne a valóságos verseny kialakulásában. Addig ugyanis amíg Nyugat-Európában erős versenyben áll a holland, az algériai vagy a norvég gáz, addig a FÁK-államok, vagy a volt KGST-országok ellátása ma még szinte kizárólag az orosz gázra épül. A Mol és az ország számára viszont mindenképpen előnyt jelentene a versenyhelyzet, hiszen az növelné az ellátási biztonságot és csökkenthetné az árat is.
A valódi verseny feltételei egyébként az egész kontinensen korlátozottak, de nem lehetetlen, hogy a fogyasztóknak az orosz beszállítón kívül más is ajánlatot tegyen. A Mol is résztvevője például a Nabucco projektnek, amely a közel-keleti földgáznak nyitna utat Európába, elsősorban a közép-keleti térségbe. A Gazpromnak tehát elemi érdeke, hogy konzerválja piaci pozícióit, vagyis a következő években minél nagyobb közvetlen befolyást szerezzen a térség gáziparában. Ráadásul egyes elemzők szerint a Mol által megfogalmazott, a magyarországi gázellátás hosszú távú biztonsága érdekében szükséges infrastrukturális beruházások végrehajtásában is ellenérdekelt volna az orosz társaság. Ilyenformán kedvezőbbnek tűnik, ha az alap-infrastruktúra, tehát a szállítás és a tárolás semleges tulajdonos kezébe kerül, akinek jelenleg nincs komoly érdekeltsége a magyar gázpiacon. Mások szerint viszont a Gazprom tulajdonszerzése nem lehet aggályos, hiszen a térségben, sőt az európai piacon is meghatározó szerepben van az orosz óriás, érdemben tehát nem változna a helyzet. A gázüzletág privatizációja tehát nemcsak a Mol számára szabadít fel forrásokat, de lehetőséget ad arra is, hogy többszereplőssé váljon a magyar piac, ami a nagyfogyasztók számára is kedvező fordulat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.