Kilenc év után először, a nemzetközi piacokat tökéletesen meglepve irányadó kamatszintjének emeléséről határozott a kínai jegybank a múlt héten. Az egyéves benchmark hitelkamatláb 0,27 százalékponttal nőtt, 5,58 százalékra. És hogy miért pont most döntött ilyen irányú lépésről az ország? A probléma, bár kellemesnek tűnik, megoldásra szorul: az ázsiai gazdaság teljesítménye az idei első 9 hónapban 9,5 százalékkal (!) emelkedett, ami brutális gyorsulás. Az ország vezetése attól fél, hogy a gazdaság könnyen a túlfűtöttség állapotába juthat: Kína így monetáris politikai eszközökkel is fenntartható mederbe kívánja terelni a gazdasági dinamikát.
Tegnap a jegybank mindezek után azt is bejelentette, hogy a jövőben rendkívül szigorú fellépésre készülnek a spekulatív tőkebeáramlásokkal szemben. Az ország ugyanis attól tart, hogy a magas GDP-növekedési ütem és az emelkedő kamatszínvonal vonzóbbá teszi majd a jüant a befektetők szemében, különösen azoknak, akik arra számítanak, hogy az év végéig az ország lazít jelenlegi árfolyamrendszerén. A Bloomberg által a kamatemelés bejelentését követően megkérdezett elemzők szinte egyöntetűen úgy látták, hogy az ország az év végéig enyhíteni fogja jelenlegi kötött árfolyamrendszerét. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a zöldhasú jüanára jelenlegi 8,27 dolláros szintről 7,99-ig mozdulna egy éven belül. Jelenleg az ország rendkívül szigorú kötött árfolyamrendszerrel dolgozik, a rezsim enyhítését már többször szorgalmazták a vezető gazdaságok. A kormány azonban nem enged, a mesterségesen gyengén tartott fizetőeszköz kiváló eszköz a kínai export támogatására.
A külföldi befektetők ugyanakkor ha kell, illegális utakat keresnek a kínai piac eléréséhez. Egy 35 bank és 41 vállalat vizsgálatával készített felmérésből úgy tűnik, hogy az első kilenc hónapban megközelítőleg 120 millió dollárnyi illegális tranzakció célpontja volt Kína. A beáramló forró pénzek pedig nagy mennyiségben még egy ekkora állam esetében is bizonytalansághoz és növekvő árfolyam-volatilitáshoz vezethetnek. Ez pedig az államnak súlyos pénzekbe kerülne: csak az idén 34 százalékkal növekedett a kínai devizatartalék szintje - jelenleg 514 milliárd dolláron áll -, ugyanannyival, amennyivel az export volumene emelkedett. Ez utóbbi abszolút értékben azonban csak 416 milliárd dolláros. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.