BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankbetét a legnépszerűbb

A háztartások 56 százalékának várhatóan nem lesz olyan pénzeszköze a jövőben, amelynek befektetéséről dönteni tudna - derül ki abból a felmérésből, amelyet a GKI Gazdaságkutató Rt. készített 2004 végén. A felmérés szerint a megkérdezettek 15 százalékának lesz ugyan pénze, de nem kívánja semmibe se fektetni azt, további 12 százalék pedig a felsorolt formák egyikét sem választotta. (Ennek oka valószínűleg az, hogy ezek a háztartások nem tervezik előre befektetéseiket.)

A maradék 17 százalékon belül a megtakarítási formák kedveltségi listáját a banki lekötés vezeti: a legalább egy formába fektetők több mint háromnegyede választotta ezt a lehetőséget. A többi formát közel azonos arányban választották a megkérdezettek.

A tudatosan döntő háztartások 13 százaléka fektet befektetéshez kötött biztosításba, 12 százalék választotta a kincstárjegyet, 9 pedig az államkötvényt. Szintén 9 százalék tartja pénzét devizában, 11 százalék takarít meg egyéb formában, például részvényben, vagy vállalati kötvényben. A magyar megtakarítások szerkezete még jelentősen eltér a fejlettebb pénz- és tőkepiaccal rendelkező országokétól - állapítja meg a GKI. A fő különbség a megtakarítások időhorizontja. A külföldi a példák a részvények, kötvények magasabb arányát mutatják, valamint a nem közvetlen értékpapír- vagy ingatlanbefektetés - például a befektetési alapok - is gyakori. A bankbetétek magas arányán is megfigyelhető, hogy a magyar lakosság hosszabb távra nem kötelezi el magát, inkább csak rövidebb távra köti le pénzét. Emellett valószínű, hogy a banki lekötés inkább kis összegeknél, vagy átmeneti megoldásként jön szóba, illetve addig, amíg viszonylag magas az elérhető kamatszint.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.