A UBS (+14,6 százalék) 12 milliárd dolláros első negyedéves vesztesége mellé 19 milliárd dollárt volt kénytelen leírni. A Deutsche Bank (+4,2 százalék) 3,9 milliárd dollárt készül leírni. A német bank közölte, hogy az utóbbi időben jelentősen megnehezültek a körülmények.
A JP Morgan keddi teljesítménye Forrás: NYSE
A Lehman Brothers (+18 százalék) sikeresen végrehajtotta 4 milliárd dolláros átváltható kötvény kibocsátását. Háromszorosan túljegyezték, ami azt jelenti, hogy a befektetők érdekeltek abban, hogy befektethessek a Lehman-ban. A Fannie Mae (+20 százalék) és a Freddie Mac (+15,4 százalék) is tőkeemelésben gondolkodnak. Általánosságban elmondható, hogy a negyedévek első kereskedési napjai kedvező hangulatban telnek, ahol a partvonalon tartózkodó pénz az elmúlt negyedév gyengébb szektoraiba áramlik. Most is ez volt a helyzet, mivel a pénzügyi szektor –Citigroup (+11 százalék), JPMorgan (+9,4 százalék) 7,5 százalékkal ugrott meg. Azonban véleményünk szerint a jövő héten kezdődő eredményszezon lezárultáig még semmiféleképpen sem mondhatjuk, hogy elértük a visszaesés alját.
A Lehman keddi teljesítménye Forrás: NYSE
A UBS keddi teljesítménye Forrás: NYSE
A márciusi ISM – 47,5 helyett 48,6 lett a várt 47,5 és a februári 48,3 után – is segített növelni az optimista hangulatot. Az adat továbbra is növekvő nyersanyagárakról és csökkenő megrendelésekről tett tanúbizonyságot. A dollár erősödésének hatására csökkentek a nyersanyagok.
Az arany 3,7 százalékot zuhant, hogy 888 dolláron állapodjon meg míg a földgáz (-5,2 százalék) és a búza (-3,7 százalék) is alacsonyabban zárt. Az olajára is visszaesett a jelentős támaszt jelentő 100 dolláros szintre. A második negyedév a legalacsonyabb keresletet támasztja a fekete arany iránt.
Az idáig kiemelkedően teljesítő nyersanyagszektorból a részvényekbe áramlott a pénz. A hangulat nagyon gyorsan megváltozott. Az áprilisi Fed kamatdöntésre már csak 25 bázispontot áraznak a korábbi 50 helyett.
Az autóértékesítési adatokat is tegnap közölték, ahol az amerikai gyártók mellett – Ford 14,3 százalékkal, GM 19 százalékkal, a Chrysler 19 százalékkal – a japán gyártók – Toyota 10 százalékkal, a Honda 3,2 százalékkal, a Mazda 12,8 százalékkal, a Kia 9,8 százalékkal, a Nissan 3,8 százalékkal – is csak kevesebb autót tudtak értékesíteni márciusban. Egyedül a Hyundai adott el 2 százalékkal több autót.
A Thornburg Mortgage 20 százalékkal ugrott meg, miután az elmúlt évben 90 százalékot veszített értékéből. A „jumbo” hitelekkel foglalkozó cég 1,35 milliárd dollárt szerzett. Az erősödés hatására a volatilitást mérő VIX index öt heti mélypontra esett vissza.
A VIX volatilitási index (CBOT) idei változása Forrás: Reuters
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.