Az OPEC csökkenő világkeresletet jósolt a mostani negyedévre, mégpedig a tavasszal szokásosnál nagyobb csökkenést az amerikai gazdaság gyengülése miatt, és fenntartja előrejelzését a keresletet meghaladó termelésre az idén. Szaúd-Arábia májustól növeli az árengedményt kőolajára az amerikai és az európai vásárlók számára, az amerikai és az északi-tengeri referenciafajtákhoz képest. Hajózási források szerint az OPEC exportja napi 200 ezer hordóval nő a következő négy hét során. Az első negyedévben az Egyesült Államok olajfogyasztása kisebb volt a tavalyi első negyedévinél, és a benzinfogyasztása nem nőtt éves összehasonlításban.
A jelenleg bőséges kínálattal szemben viszont a spekulációt táplálja, hogy világszerte szűkösek a mozgósítható kitermelési tartalékkapacitások váratlan fejlemények esetére, az OPEC-en kívüli termelők felhozatala igen lassan nő, Oroszországé egyenest csökkenhet is kissé az idén, miközben a felzárkózó gazdaságok kereslete rohamosan nő. Kína kőolajimportja márciusban új rekordra emelkedett, 25 százalékkal volt több a tavaly márciusinál, dízelimportja megnégyszereződött tavaly márciushoz képest. Szűkösnek ígérkezik az európai dízelellátás is a környezetvédelmi előírások és termelés-kiesések miatt, és erősíti a piacot az a kilátás is, hogy a nyári amerikai benzinellátásban szintén szűk keresztmetszet várható, gallononként akár 3,50 dolláros rekord árral a benzinkutaknál, amint az amerikai energiaügyi miniszter nemrég jósolta. Az amerikai stratégiai tartalékok két hete csökkenek kőolajból, és a terméktartalékok is tovább fogyatkoznak.
Megint nőtt a politikai felár is a kőolaj árában, miután két hete az OPEC-tag Iránban bejelentették, hogy fejlettebb centrifugákat építenek be egy urándúsító létesítménybe, a szintén OPEC-tag Nigériában a napokban ismét szabotázsakciók voltak olajvezetékek ellen, és Skóciában e hét végétől sztrájk fenyegeti az északi-tengeri olajfeldolgozást és olajtermelést.
Mindez újabb és újabb árhatárok áttörésére ösztönzi a befektetési alapokat, amelyek hosszabb távon amúgy is értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresnek a nyersanyagpiacokon, mert a részvénypiacok bizonytalanok, és mert minden előrejelzés a dollár gyengeségét és az infláció gyorsulását jósolja belátható időre az Egyesült Államokban, az EU-ban és Ázsiában is.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, júniusi határidőre szerda reggel hordónként (159 liter) 118,12 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 5 centtel drágább a keddi New York-i zárónál. Hajnalban 9 centtel, majd 10 centtel volt drágább a keddi zárónál. Kedden 118,07 dolláron végzett a NYMEX-en, 1,44 dollárral drágábban, mint hétfőn. A kedden lejárt májusi határidő napközben, 119,90 dolláron, új csúcsot ért el a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, ez volt idén a huszonnegyedik napi csúcsdöntés.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin (RBOB) a legközelebbi, májusi határidőre szerda reggel gallononként (3,78 liter) 3,0160 dollár volt a Globexen, 0,0004 dollárral olcsóbb a keddi New York-i zárónál. Kedden 0,0373 dollárral drágult. Kedden napközben 3,0250 dollárig emelkedett az ára, ez az új nominális rekordja, a második egynapi csúcsdöntés az idén. A normálbenzin az eddigi abszolút rekordját - még etanol nélkül - 2005. augusztus 31-én érte el a NYMEX-en 2,9200 dolláron, az ugyanis mai áron 3,18 dollárnak felel meg.
Szerda reggel a földgáz tízmilliárd brit hőegységenként (btu) 10,560 dollár volt májusra a Globexen, 0,047 dollárral olcsóbb a keddi NYMEX-zárónál. Kedden 0,126 dollárral olcsóbbodott. Az eddigi rekord a jegyzés történetében 15,78 dollár volt, 2005. december 13-án. Az mai értékben 17,193 dollárnak felel meg.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, júniusi határidőre szerda reggel 116,05 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 10 centtel drágább a keddi zárónál. Hajnalban 5 centtel, majd 14 centtel volt drágább a keddi zárónál. Kedden 115,95 dolláron zárt, 1,52 dollárral drágábban, mint hétfőn. Kedden napközben 116,75 dollárig drágult, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta, és idén a huszonharmadik napi rekorddöntés. A legalacsonyabb ár hordónként 9,55 dollár volt, 1999. decemberben, mai áron 12,10 dollár.
Szerda reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 919,00 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 1,65 dollárral olcsóbb, mint kedden későn. Március 17-én napközben, 1030,80 dolláron, új rekordot ért el.
Az azonnali aranyár január 3-án 869,05 dolláron kezdte a mostani rekordsorozatot, azóta hág újabb és újabb csúcsokra, a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció és az inflációs félelmek miatt, miközben a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken, mind az iparban, mind a kiskereskedelemben. Az előző árrekordsorozat 1980. január 21-én fejeződött be az iráni iszlám forradalmat követő piaci felfordulásban, szintén gyors infláció közepette, 850 dolláron, ennek az összegnek a mai vásárlóértéke 2398 dollárnak felel meg. Azóta 1999. augusztus 25-én végzett a legolcsóbban, 253,00 dolláron, ez mai áron 320,57 dollárt ér.
MTI Eco-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.