BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szilárd az olaj ára

Péntek reggel óvatosan emelkedett a kőolaj ára a szabadpiacon, miután csütörtökön is újabb napközi rekordot döntött, közvetlenül a dollár gyengesége, az euró új csúcsdöntése miatt. Pénteken is várhatóan főleg a dollár alakulása szab irányt a kőolajnak, és erősíti a piacot, hogy az amerikai stratégiai tartalékok, e heti adatközlés szerint, váratlanul csökkentek a múlt héten kőolajból, és a terméktartalékok is tovább fogyatkoztak.

Az OPEC kedden csökkenő világkeresletet jósolt a mostani negyedévre, mégpedig a tavasszal szokásosnál nagyobb csökkenést az amerikai gazdaság gyengülése miatt, egyszersmind megerősítette előrejelzését a keresletet meghaladó termelésre az idén. Szaúd-Arábia már előzőleg bejelentette, hogy májustól növeli az árengedményt kőolajára az amerikai és az európai vásárlók számára, az amerikai és az északi-tengeri referenciafajtákhoz képest. Hajózási források szerint az OPEC exportja napi 200 ezer hordóval nő a következő négy hét során.

Ennek dacára belátható időre erős szabadpiaci árakat valószínűsítenek az európai dízelellátás nehézségei a környezetvédelmi előírások és a finn Neste Oil egyik feldolgozójának hibája miatt, és erősíti a piacot a rekord mennyiségű kínai import, továbbá az a kilátás is, hogy a nyári amerikai benzinellátásban szintén szűk keresztmetszet várható, gallononként akár 3,50 dolláros rekord árral a benzinkutaknál, amint az amerikai energiaügyi miniszter nemrég jósolta. Az első negyedévben az Egyesült Államok olajfogyasztása kisebb volt a tavalyi első negyedévinél, és a benzinfogyasztása nem nőtt éves összehasonlításban.

Ismét nagyobb a politikai felár is a kőolaj árában, miután a múlt hét elején az OPEC-tag Iránban bejelentették, hogy fejlettebb centrifugákat építenek be egy urándúsító létesítménybe.

Piaci szakértők szerint nincs ugyan a drágaságnak reális alapja a kőolajjal bőven ellátott világpiacon, csakhogy a befektetési alapok értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresnek a nyersanyagpiacokon, mert a részvénypiacok bizonytalanok, és mert minden előrejelzés a dollár gyengeségét és az infláció gyorsulását jósolja belátható időre az Egyesült Államokban, az EU-ban és Ázsiában is.

 

A WTI árfolyama Forrás: Nymex

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, májusi határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 115,09 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 23 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban 6 centtel, majd 15 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 114,86 dolláron végzett a NYMEX-en, 7 centtel olcsóbban, mint szerdán. Csütörtökön, 115,54 dolláron, új csúcsot ért el a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, ez volt idén a huszonegyedik napi csúcsdöntés.

A földgáz árfolyama Forrás: Nymex

Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin (RBOB) a legközelebbi, májusi határidőre péntek reggel gallononként (3,78 liter) 2,9557 dollár volt a Globexen, 0,0021 dollárral olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál. Csütörtökön 0,0138 dollárral drágult. Csütörtökön napközben 2,9749 dollárig emelkedett azz ára, ez az új nominális rekordja. Az előző, még etanol nélkül, 2,9200 dolláron, 2005. augusztus 31-én volt a NYMEX-en. Mai áron az előző rekord 3,18 dollárnak felel meg.

Az RBOB benzin árfolyama Forrás: Nymex


Péntek reggel a földgáz tízmilliárd brit hőegységenként (btu) 10,345 dollár volt májusra a Globexen, 0,038 dollárral olcsóbb a csütörtöki NYMEX-zárónál. Csütörtökön 0,050 dollárral olcsóbbodott. Az eddigi rekord a jegyzés történetében 15,78 dollár volt, 2005. december 13-án. Az mai értékben 17,193 dollárnak felel meg.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, júniusi határidőre péntek reggel 112,68 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 25 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban centtel, majd centtel volt olcsóbb a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 112,43 dolláron zárt, 23 centtel olcsóbban, mint szerdán. Csütörtökön napközben 113,38 dollárig drágult, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta, és idén a huszadik napi rekorddöntés. A legalacsonyabb ár hordónként 9,55 dollár volt, 1999. decemberben, mai áron 12,10 dollár.

A Brent árfolyama Forrás: ICE IPE

Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 944,10 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 5,20 dollárral drágább, mint csütörtökön későn. Március 17-én napközben, 1030,80 dolláron, új rekordot ért el.

Az arany árfolyama Forrás: thebulliondesk

Az azonnali aranyár január 3-án 869,05 dolláron kezdte a mostani rekordsorozatot, azóta hág újabb és újabb csúcsokra, a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció és az inflációs félelmek miatt, miközben a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken, mind az iparban, mind a kiskereskedelemben. Az előző árrekordsorozat 1980. január 21-én fejeződött be az iráni iszlám forradalmat követő piaci felfordulásban, szintén gyors infláció közepette, 850 dolláron, ennek az összegnek a mai vásárlóértéke 2398 dollárnak felel meg. Azóta 1999. augusztus 25-én végzett a legolcsóbban, 253,00 dolláron, ez mai áron 320,57 dollárt ér.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.