Pénz- és tőkepiac

Szlovákiában már euróval fizetnek - mi mikor fogunk?

Miközben Szlovákia január 1-jén bevezeti az eurót és az északi szomszédország lakossága a pénzátváltás lázában ég, Magyarország állampolgárai csupán abban reménykedhetnek, hogy az ország idén teljesíti az euró előszobájának tekintett ERM 2 árfolyamrendszerbe való belépés feltételeit.

Veres János pénzügyminiszter egyik december közepi sajtótájékoztatóján, ahol is bemutatták a konvergenciaprogram aktualizált változatát, kijelentette: Magyarország 2009-ben teljesítheti az ERM 2 feltételeit és megkezdheti az árfolyamrendszerbe való belépésről a tárgyalássorozatot. A pénzügyminiszter 2008. december 17-i tájékoztatóján elmondta: a feltételek teljesítése reális lehetőség, az ERM 2 árfolyamrendszerbe való belépés azonban nem Magyarországon múlik, annak időpontja az uniós tagországokkal folytatott tárgyalásokon dől el.

Az euró bevezetéséhez az országnak teljesíteni kell az úgynevezett maastrichti kritériumokat, amelyek közül jelenleg Magyarországnak két előfeltétel közeli teljesítésére van lehetősége. Nevezetesen az államháztartási hiány GDP-arányos mértékének 3 százalékra való levitele történhet meg belátható időn belül, illetve, ha az a 2008 végi ütemben csökken, akkor hamarosan az árstabilitás kritériumának szánt 3 százalékos mérték alá eshet vissza a magyarországi pénzromlás üteme.

Az ország távol áll azonban attól egyelőre, hogy teljesíteni tudja a GDP-hez mérten megkövetelt államadóssági szintet, nevezetesen azt, hogy az államadósság állománya a GDP-hez mérten maximum 60 százalék legyen, illetve azt, hogy a 10 éves futamidejű állampapírok esetében a három legalacsonyabb inflációs adattal rendelkező ország átlaghozamát a magyar állampapírok hozama maximum 2 százalékponttal haladja meg.

Az államháztartási hiány az aktualizált konvergenciaprogram szerint 2008-ban, 2009-ben és 2010-ben igen kedvezően alakul. A kormány azt várja, hogy a végleges adatok szerint, uniós elszámolás alapján 2008-ra 3,4 százalék lesz a GDP-arányos hiány, 2009-ben 2,6 százalékot ér el, 2010-ben mértéke 2,5 százalékra valószínűsíthető, 2011-ben pedig 2,2 százalékra csökken a GDP-hez mért deficit a kormány tervei szerint. Ezzel együtt az infláció is megfelelő ütemben mérséklődik, 2009-re a pénzromlás éves ütemét 4,5 százalékra valószínűsíti a kormány - eszerint állították össze a 2009-es elfogadott büdzsét is - a konvergenciaprogram alapján 2010-ben 3,2 százalékos pénzromlás várható, 2011-ben pedig 3 százalék lesz az infláció üteme a benyújtott, aktualizált konvergenciaprogram szerint.

Ha az euró-bevezetés korábbi megítélését nézzük, abban a 2000-es évtized elejétől kezdve minden egyes kormány egyetértett, hogy az euró minél előbb történő bevezetése hasznos az országnak. Mind az Orbán-kormány, mind a Medgyessy-kormány egyes tagjai a mielőbbi eurócsatlakozás mellett érveltek, Járai Zsigmond előző jegybank-elnök 2001 márciusában még olyan optimista volt, hogy egy lillafüredi nyilatkozatában 2006-2007-re tette Magyarország belépését az euróövezetbe.

Később Orbán Viktor miniszterelnök 2002 tavaszán, a választási kampány idején már azt mondta, hogy miután 2004-ben léphet be legkorábban Magyarország az Európai Unióba, várhatóan 2007-2008-ban váltja fel az euró a forintot Magyarországon. Medgyessy Péter miniszterelnök 2003 júliusában nemzetközi sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ország 2004 májusában kíván csatlakozni az ERM 2-es árfolyamrendszerébe és ezt követően várhatóan 2008. január 1-jétől be kívánja bevezetni az eurót az ország.

Később, ahogy a magyarországi makrogazdasági számok romlottak és a várakozások is egyre pesszimistábbak lettek, az egyes hivatalban lévő pénzügyminiszterek egyre távolabbi időpontokra tolták az európai közös pénz hazai bevezetésének lehetséges dátumát. A 2005-ös konvergenciaprogram már nem is tartalmazott céldátumot, a kormány akkoriban 2011-2013-as célsávot fogalmazott meg a belépés lehetséges idejeként.

Ezt követően 2007 novemberében Simor András jegybankelnök leszögezte: "addig nem sok értelme van céldátumát kitűzni az euró bevezetésére, amíg a jövőt biztosabban nem látjuk". Jelenleg sincs céldátum az euró bevezetésére, egyrészt amiatt, mert a világgazdaságot érintő pénzügyi-gazdasági krízis igencsak felborította a korábban várt menetrendet az euróbevezetésre. Napjainkban az inflációs kritériumnál, illetve az államháztartási deficit megkövetelt mértékénél jóval nagyobb kihívást jelent majd az országnak az államadósság GDP-arányos mértékére előírt előfeltétel teljesítése.

Ezzel együtt a mostani jegybanki alapkamatnál az sem várható, hogy közelítsen a tízéves magyar állampapírok hozama a referenciaországok államkötvényeinek hozamához. Ahhoz, hogy 2009 őszén megkezdődjenek az Európai Unióval, az Európai Központi Bankkal a tárgyalások az ERM 2-es csatlakozáshoz, következetesen végre kell hajtani a 2009-es büdzsét, meg kell valósítani az aktualizált konvergenciaprogram egyes pontjait.

erm 2 államháztartási hiány euró maastrichti kritériumok Euróbevezetés
Kapcsolódó cikkek