Belyó Pál
Az Ecostat főigazgatója
„Igen erősen hullámzó mozgást mutat a hazai fizetőeszköz árfolyama, amit a hitelválságra és a devizaadósság magas arányára lehet visszavezetni, és a régió többi devizáját is érinti. Ha tartósan ilyen gyenge marad a forint, az hatással lesz az inflációra, ez azonban valószínűleg nem fog komoly gondot okozni, ha az eurózóna drágulása az előrejelzések szerint alakul. A hazai termékek árversenyképességét viszont jótékonyan befolyásolja a világpiacon, de ezt a hatást gyengíti az exportcikkek magas importtartalma, mivel drágulnak az alapanyagok. A legkedvezőtlenebb hatással az államháztartás finanszírozására és a lakosság jövedelmi helyzetére van a magas euróárfolyam. Előbbinél a lejáró adósságok visszaváltásán keletkezik jókora árfolyamveszteség, míg a fogyasztók fizetőképes keresletét szűkíti a megnövekedő devizahitel-törlesztés.”
Palócz Éva
A Kopint-Tárki igazgatója
„Minden devizában eladósodott szektort súlyosan érint rövid távon a forint gyengülése, ez egyaránt vonatkozik a háztartásokra, a vállalatokra és az államra. Utóbbinak jelentősen megnövekedhet az eredetileg 1200 milliárd forint körülire betervezett kamatkiadása. A lakosság rendelkezésre álló jövedelmét is csökkenti a gyengülés, ami a fogyasztási hajlandóságot még jobban visszaveti, így végső soron fokozza a gazdasági visszaesést is. Hosszabb távon akár be is lehet rendezkedni egy 300 forint körüli euróra, ha az kiszámíthatóan alakulna, a már eddig is magas árfolyam-ingadozás azonban igen rosszul befolyásolja a gazdálkodási környezetet. Már így is szinte leálltak a beruházások és a fejlesztések, pedig elvileg egyre inkább kedvezne az árfolyam a hazai termelők versenyképességének. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a mostani leértékelődési hullám tőlünk független folyamat, nem a még körvonalazódó adócsomagnak szól, a kormány azonban igyekszik tompítani ennek hatását.”
Vértes András
A GKI Zrt. elnöke
„A gyenge forint alapvetően az exportőröknek kedvez, az importőröket pedig hátrányosan érinti, a két kör között azonban nagy az átfedés. Elsősorban a mezőgazdasági termelők és az informatikai szolgáltatók profitálhatnak az árfolyam alakulásából. A devizában eladósodottakat viszont erőteljes többletteher éri, a mostani szinten ennek már jelentős a hatása.
Az egész régió, sőt, valamenynyi feltörekvő gazdaság érintett a gyengülési hullámban, amit legfeljebb európai szintű összefogással lehetne megfékezni. Rövid távon még nem számolunk azzal, hogy az árfolyam újraírja a makrogazdasági pályát, de ha tartósan ezen a szinten maradunk, az már hatással lesz a versenyképességre. Az inflációs veszély az idén még elhanyagolható, és az ERM II-csatlakozást sem sodorja veszélybe, mivel ennek nincsen formális kritériuma. Az euróbevezetést azonban már megnehezítheti a további forintgyengülés, erre azonban a korábbi évek tapasztalatai alapján meglehetősen kicsi az esély.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.