BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyszer lett a gyenge forint

Az egy évvel korábbinál valamivel nagyobb nyereséget várnak az Egistől az előző év negyedik negyedéve után az elemzők. A Richter eredménykilátásait viszont rendkívül eltérően ítélik meg.

A Richter mai és az Egis holnapi gyorsjelentésével elkezdik publikálni a tavalyi negyedik negyedévi gazdálkodásukról szóló vezetőségi beszámolóikat a jelentősebb magyar tőzsdecégek. A mostani gyorsjelentési szezon nagyon elhúzódik. A Magyar Telekom ugyanis február 24-én, az OTP Bank pedig várhatóan csak március 9-én hozza nyilvánosságra gazdálkodási adatait. Elég egyöntetűen vélekednek a lapunk által megkérdezett elemzők a Egis várható árbevételéről és nyereségéről. Szerintük a gyógyszergyár forgalma 30,3 és 33,9 milliárd forint között lehet, a nettó profit pedig 4,8 és 5 milliárd forint között várható.

A szakértők szerint így kicsit emelkedik a társaság nyeresége az előző év azonos időszakához képest. Ennek oka, hogy a cégnél kevesebb az egyszeri tétel és különleges tényező, mint szektortársánál, a Richternél. Az Egis nyereségének növekedése elsősorban a forint gyengülésének köszönhető, ami megnövelte a cég exportbevételeit.
Sokkal eltérőbben látják az elemzők a Richter várható eredményeit. Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője 78,5 milliárd forintos árbevételt, 10,6 milliárd forintos üzemi eredményt és 7,8 milliárd forintos nettó profitot vár a társaságtól. Az elemző szerint a forint gyengüléséből származó bevételnövekedést csökkenti a forgalom visszaesése.

A Richter nyereségére jelentős befolyást gyakorolnak a közelmúltbeli felvásárlásokkal kapcsolatos bevételek és kiadások. Szerinte a két új leányvállalat az előző negyedévben még csak növelte a cégcsoport költségeit, a bevételek termeléséhez még nem járulhatott hozzá. Ráadásul a vételár kifizetése több részletben történt, így a később kifizetett részletek forintban számított értéke a vártnál magasabb lett a forint gyengülése miatt. Ez a tényező rontotta a cég pénzügyi eredményét és nettó nyereségét is.

Sokkal óvatosabb becsléseket adott lapunknak Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője. Szerinte 65,2 milliárd forint lesz a Richter árbevétele, 7,1 milliárd forint az üzemi eredménye és 5,3 milliárd forint a nettó profitja a vizsgált időszakban. Háda Bálint úgy véli, hogy a hazai és az amerikai piacon a forgalom érdemi visszaeséséről számol majd be a társaság. A bevételek emelkedésére így elsősorban csak a Szovjetunió utódállamaiban van lehetőség. A forint gyengülése miatt a forgalom emelkedett, a nyereség azonban csökkent az előző év azonos időszakához képest a gyógyszergyárnál. A nyereség ennél kisebb visszaesésére számítanak az Erste Befektetési Zrt. elemzői. Miró József, a társaság stratégája lapunknak elmondta, hogy szerintük a gyógyszergyár árbevétele 80 milliárd, nettó profitja pedig 6 milliárd forint lehetett az előző év negyedik negyedében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.