A lépés az egész ágazatot felforgathatja, a pénz ugyanis most nem számít: az állami befektetési alap, a Qatar Investment Authority (QIA) áprilisi jelentése szerint az általa kezelt eszközök értéke elérte a százmilliárd dolláros álomhatárt. Ehhez a gigacéghez tartozik a sejk feleségéhez köthető Qatar Luxury Group, a mostani történet főszereplője is, amely már a világ legdrágább utcáin keresi a megvásárolandó üzlethelyiségeket. A Huffington Postnak egy párizsi ingatlanközvetítő megerősítette, hogy egy minimum 500 négyzetméteres ingatlant keresnek a Faubourg Saint-Honoré utcában, a Dior, Hermes, Prada, D&G üzletek szomszédságában. „Valóban vizsgáljuk a New York-i és párizsi lehetőségeket, de a dohai bolt nyitása az elsődleges, a nemzetközi terjeszkedés ezután jöhet” – mondta az újságnak Caroline Guillon, a Qatar Luxury Group marketingigazgatója.
Az új brand bevezetése év végére, 2013 elejére várható, a beadott szabványvédelmi iratok szerint a vállalat tevékenysége meglehetősen szerteágazó lesz, illetve lehet: Qela márkavédett néven jogosult lesz bőrárut, ékszert, napszemüveget, szemüveget, notebookot, textilárut, cipőt és fürdőeszközöket piacra dobni.
Hogy Katar mennyire komolyan gondolja a luxusiparban való terjeszkedését, azt jól mutatják az eddigi befektetései: mostanában szinte minden hétre jut egy önmagában is elképesztő méretű tranzakció vagy vállalkozás, ami mögött a katari állami befektetési alap vagy egy általa kezelt cég áll. Július közepén a királyi család 858 millió dollárért vette meg az olasz Valentinót. Akkor a kiadott közleményben az állt: „Úgy gondoljuk, a Valentino remek arra, hogy megalapozzon egy vezető céget a globális luxusárupiacon”. A katari befektetők ezzel együtt megszerezték az M Missoni licencet, korábban pedig megvásárolták a Le Tanneur francia bőrárugyártót is.
A QIA-hoz tartozó Qatar Holdingnak egyszázalékos részesedése van a Louis Vuittont is birtokló LVMH-ban, ezt több mint 800 millió euróért vásárolták tavasszal. A katari divatcégek az utóbbi időben előszeretettel alkalmaznak francia szakértőket, a Qatar Luxury Groupot és a Le Tanneurt például egy Gregory Couillard nevű férfi irányítja.
Az olajban gazdag ország a Tiffany amerikai ékszercégben is érdekeltséget szerzett, és a luxusszálloda-iparba is beszállt: övék a párizsi Hotel du Louvre, a Royal Monceau Hotel Lambert és a Concorde Lafayette, szintén az övék a cannes-i Carlton és a nizzai Palais de la Méditerranée. Emellett 6,39 százalékos részesedésük van Société des Bains de Merben, amely négy monacói hotelt birtokol. Emellett a Harrod’s áruház tulajdonosaként szállodákat nyitnának ugyanezen a néven. Az autóipar sem maradhat ki a luxusbefektetések közül, ezt a Porschéban szerzett tízszázalékos részesedés mutatja.
Az ország azonban nem csak a prémiumiparba fektet: ők építtették a „Szilánk” becenevű londoni felhőkarcolót, övék a One Hyde Park, az olimpiai falu, a francia Paris St. Germain fociklub, és részesedésük van világszerte számos óriáscégben, bankban is.
Katar pénzügyi erejének növekedését mutatja az is, hogy egy év alatt 22 százalékkal 190 milliárd dollárosra nőtt a bankszektora.
Katar pénzügyi erejének növekedését mutatja az is, hogy egy év alatt 22 százalékkal 190 milliárd dollárosra nőtt a bankszektora.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.