BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éledezik a hitelkártyapiac

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Lelassult a hitelkártyák darabszámának csökkenése az első félévben, a fizetési forgalom pedig több mint 13 százalékkal nőtt. A piac éledezésére utal az is, hogy új, illetve akciós konstrukciók is megjelentek a kínálatban

Megállni, vagy legalábbis lelassulni látszik Magyarországon a hitelkártyák darabszámának évek óta tartó, jelentős csökkenése: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az első félév végén 1,3 millió ilyen plasztik volt forgalomban, amely már alig - valamivel több mint 5 ezer darabbal - marad el az év végi mennyiségtől. A hitelkártyákkal generált forgalom pedig jelentős mértékben növekedni tudott az első félévben a bázishoz képest: a 171,1 milliárd forintos mennyiség 13,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.

A drabszám csökkenésének lelassulása persze már kellett is a piacnak: a válság kitörése óta ugyanis több mint négyszázezerrel csökkent a forgalomban lévő mennyiség. A hitelkártyák számának évek óta tartó csökkenése több tényezővel is magyarázható. A mérséklődésért leginkább a kedvezőtlen makrogazdasági környezet okolható, hiszen ha a reálkeresetek stagnálnak vagy csökkennek, és mérséklődik a lakossági fogyasztás, az nyilvánvalóan nem használ a piacnak. Emellett hozzájárulhatott a darabszámcsökkenéshez a lakosság súlyos eladósodottsága is: a válság kitörése után a hiteleikkel küzdő ügyfelek első körben a kisebb összegű (és drágább) fogyasztási hiteleiktől igyekeztek megszabadulni.

Ebben az évben viszont a bankok már láthatóan jobban odafigyelnek erre a piaci területre is. Az Erste Bank például a közelmúltban vezette be a Ferrari nevével fémjelzett hitelkártyát. A kártyával történő vásárláskor akár a kifizetett összeg 3 százalékát is visszatéríti a hitelintézet, ha a Scuderia Ferrari csapata sikeresen szerepel a Formula-1 előző heti futamán. Ezen felül a kártya birtokosai csatlakozhatnak a Scuderia Ferrari webáruházában.

Sipos Zoltán, a bank kártya- és elektronikus csatornák üzletágának igazgatója elmondta: az Erste Bank üzleti stratégiájának egyik fontos eleme, hogy újabb és újabb potenciális ügyfelek számára tegye izgalmassá a hitelkártya használatot. Ennek érdekében az elmúlt években több olyan hitelkártyát (Wizz Air, SuperShop, Joker) vezetett be, amelyekhez a használatot ösztönző úgynevezett előnyprogram is kapcsolódik. Az ilyen típusú hitelkártyákkal ugyanis egy „átlagos” kártyához képest jóval több, évente átlagosan 60 vásárlási tranzakciót hajtanak végre, az átlagos vásárlási összeg pedig meghaladja a 7 ezer forintot. A CIB Bank most a CIB Café Hitelkártyát árulja kedvezményes éves díj mellett.

Az MKB Bank pedig a napokban jelentette be, hogy nem hárítja át a tranzakciós illetéket a hitelkártyás vásárlásoknál, ezzel támogatva a hitelkártya népszerűségének növelését. „Az MKB Bank új, vagyonosabb ügyfélkört kiszolgáló lakossági stratégiája a számlavezetési és befektetési szolgáltatások mellett, a hitelezés természetes, az ügyféligényekhez igazodó bővítését célozza. Ennek keretében, a már meglévő hitelkártyák mellett, folyamatosan bővülő hitelkártya választékkal várja ügyfeleit” - emelte ki közleményében a hitelintézet.

A MasterCard az élen

A betéti kártyákhoz hasonlóan a hitelkerettel ellátott plasztikoknál is a Master-Card vezet a kártyatársaságok közül a hazai piacon. Az itthon kibocsátott, bő 1,3 millió kártya majdnem háromnegyedén a MasterCard logója szerepel, míg a Visa közel 190 ezer kártyát mondhat magáénak. A Magyarorszá­gon OTP Bank által kibocsátott American Express hitelkártyákból 145,6 ezeret tartott nyilván az első félév végén a jegybank.

A hitelkártyák darabszáma egyébként 2008-ban tetőzött itthon: ekkor 1,737 millió volt belőlük forgalomban, ami az összes plasztik közel ötödét jelentette.

A hitelkártyák darabszáma egyébként 2008-ban tetőzött itthon: ekkor 1,737 millió volt belőlük forgalomban, ami az összes plasztik közel ötödét jelentette.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.