BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vigyázz, közel a szakadék!

Sorozatunkban tőzsdei elemzők, szakemberek nyújtanak betekintést a pénzügyi befektetések világába

Az év végéhez közeledve egyre gyakrabban hallhatjuk a „fiscal cliff” vagy, ahogy mi magyarok emlegetjük a „költségvetési szakadék” kifejezéseket, amivel még a legstabilabb lábon álló befektetőket is meg lehet ijeszteni.

A félelem nem alaptalan. Ez az amerikai kiigazító csomag közel 600 milliárd dollárral javítaná a költségvetést, de ezzel együtt recesszióba taszítaná a gazdaságot, amit természetesen nem csak az Egyesült Államok, hanem az egész világ megérezne.

Bontsuk ki a még fenyő alatt lévő csomagot, melyben két fontos intézkedést találunk. Az egyik, a 2001-ben George Bush elnöksége alatt bevezetett - főként a gazdagabbak számára könnyítést jelentő - adókedvezmények kivezetése. Becslések alapján ez 200 milliárd dollár többletbevételt eredményez az államháztartásnak.

A csomag másik tartalma az ún. „Budget Control Act”, mely rendelkezik a 2013 év elejétől életbe lépő automatikus költségvetési kiigazításokról. Ennek végbemenetele súlyos károkat okozhat a gazdaság számára, mert fűnyíró elv szerűen vágja le a költségvetési kiadásokat. A két intézkedés eredményeképpen a GDP 0,5% körüli visszaesését, a munkanélküliségi ráta 9,1%-ra emelkedését mutatják a prognózisok.

A nagy kérdés, hogy sikerül-e egyezségre jutnia a demokratáknak és a republikánusoknak. A piac számára legelfogadhatóbb megoldás a kompromisszumban rejlene, mely tartalmaz kiigazításokat csak nem a fent említett mértékben. Abban az esetben, ha változatlan formában lép életbe a csomag, az recessziót, a piacon negatív fordulatot hozhat magával.

A választ hamarosan megtudhatjuk, de addig is Kellemes Karácsonyi Ünnepeket!

Névjegy

Kora: 26 éves

Végzettsége: közgazdász

Munkakör: Az Erste Befektetési Zrt. értékpapír-kereskedője

Végzettsége: közgazdász

Munkakör: Az Erste Befektetési Zrt. értékpapír-kereskedője-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.