A Fed eszközvásárlási program mérséklése után volatilis kereskedés alakult ki a forint piacán, de végül összeszedte magát a hazai fizetőeszköz. A kötvénypiacokon nem voltak heves mozgások, minimális mértékben emelkedtek csak a hosszú hozamok (10 éves, 5,67 százalék, +2bp). A tegnapi aukción 3,06 százalékos átlaghozam mellett értékesített 40 milliárd forintnyi 12 hónapos DKJ-t, az államadósság kezelő.
Nemzetközi helyzetkép:
Nem lettek túl fényesek a tegnapi makroadatok, vegyesen zárták a kereskedést a vezető amerikai tőzsdeindexek, a szerdai kiemelkedő nap után. Egyedül a Dow Jones tudott emelkedni, és sikerült új történelmi csúcsra kapaszkodnia (Dow 0,07 százalék, Nasdaq -0,3 százalék, S&P500 -0,04 százalék). Erőteljes emelkedéssel fejezték be a napot a nyugat-európai börzék (FTSE100 1,43 százalék, DAX 1,68 százalék, CAC40 1,64 százalék), miután a Fed eszközvásárlások lassítása mellett megerősítette, hogy hosszú távon alacsony marad a kamatszint. Emelkedéssel zárta a kereskedést az olaj, de a napon belüli maximumhoz képest erőteljesen visszakorrigált zárásra az árfolyam. A 98 dolláros nyitás után 99,5 dollárig emelkedett az árfolyam, majd 98,7 dollárig esett vissza zárásra. Nagyot zuhant tegnap az arany árfolyama, az 1.218 dolláros nyitás után 1.188 dollárig esett az árfolyam, amivel új mélypontra került a nemesfém. A reggeli kereskedésben mérsékelt emelkedés után 1.193 dollárnál jár az árfolyam. A Fed döntését követően az EUR/USD árfolyama tovább csökkent. Tegnap a 20 napos mozgóátlag szintjére érkezett meg az árfolyam, ma pedig onnan sikerült attól elszakadnia és folytatta erősödő trendjét a dollár. Reggel 1,363-as árfolyam mellett kereskedtek a devizapárral. A Nikkei 0,07 százalékkal araszolt felfelé, a Hang Seng index 0,4 százalékkal csökkent, a Shanghai index 2 százalékkal zuhant ma reggel. A kínai bankközi kamatláb 7,75 százalékra emelkedett az egy nappal korábbi 7,06 százalékról, ami feszültséget váltott ki a kínai részvénypiacokon. Optimista hangulat uralkodik a határidős piacokon.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Leminősítette az Európai Uniót az Standard & Poor’s, ezzel elvesztette a legjobb „AAA” adósbesorolást. Az új minősítés „AA+”, stabil kilátással.
Nem lettek túl jók a tegnap közölt amerikai makroszámok. A Philadelphia-i Fed index a várakozásoknál gyengébb, az index decemberi értéke az előző havi 6,5 pontról 7 pontra emelkedett, alulmúlva a 10 pontos várakozást. A használt lakásértékesítési adat sem lett túl fényes, a legutóbbi 5,12 millióról 4,9 millióra csökkentek az eladott lakások, míg az elemzők 5,02 milliót jeleztek előre. A friss munkanélküliségi segélykérelmek is gyengébbek lettek a várakozásoknál, 336 ezer helyett 379 ezren fordultak kérelemért az USA-ban. Ma délután 14:30-kor harmadik negyedéves GDP adatok érkeznek a tengerentúlról.
A GKI fogyasztói bizalmi indexe töretlenül folytatja az emelkedést, decemberben -22,7 pontra javult a mutató, mely történetében csupán egyszer, 2002-ben ért el halovány pozitív értéket. Az üzleti bizalmi index pedig már most pozitív értéket ért el, 4 pontra emelkedett decemberben a novemberi -0,1-ről. Az összesített konjunktúra index így -2,9 pontra nőtt, így 2002 óta először hamarosan ismét pozitív értéket ér el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.