Közel kéthavi csúcsra erősödött a forint mind az euróval, mind a dollárral szemben, az ünnepek alatt nagy felértékelődést mutatott a hazai fizetőeszköz. A kötvényhozamok is jelentősen csökkentek, a hosszú papírok esetében 10-15 bázisponttal alacsonyabb hozam mellett keltek el a kötvények 23-án, mint az azt megelőző pénteken.
Az ÁKK ma 3 hónapos DKJ aukciót tart, az ünnepek miatt ismét a szokásos kedd helyett. A meghirdetett mennyiséget 50 milliárd Ft-ra emelte az adósságkezelő, a másodpiacon pedig 2,84 százalékon kereskednek a 3 hónapos papírokkal.
Nemzetközi helyzetkép:
Múlt hét második felében javában zajlott a kereskedés a tengerentúli börzéken. Csütörtökön egy kedvező munkapiaci adatnak köszönhetően új történelmi csúcsra erősödött az S&P500 index, a pénteki kereskedés viszont már a korrekcióról szólt (Dow -0,01 százalék, Nasdaq -0,24 százalék, S&P500 -0,06 százalék). Jó hangulatban zártak pénteken az európai börzék(FTSE100 0,85 százalék, DAX 1,06 százalék, CAC40 1,41 százalék). Az arany árfolyama továbbra is 1200 dollár környékén billeg. A múlt hét második felében néhány dollárral elemelkedett az erős támaszról, de ma ismét délnek vette az irányt a nemesfém, aminek eredményeként 1214 dollárról 1206 dollárig csökkent az árfolyama. A 200 napos mozgóátlag 98,99 dolláros értékéről kezdett emelkedésbe a WTI típusú kőolaj árfolyama, ami ma reggelre 100,29 dollárra emelkedett. Év végén sem okoz csalódást a Nikkei index. A ma reggeli kereskedésben 0,7 százalékot emelkedett és ezzel az idei évet 56 százalékkal zárhatja magasabban, mint tavaly év végén. A tőzsdeindex szárnyalása mögött elsősorban a jen drasztikus gyengülése áll, ami az export szektort segítette leginkább. A Shanghai index 0,1 százalékot emelkedett, míg ezzel párhuzamosan a Hang Seng index 0,1 százalékot csökkent. A kínai PMI értéke szerdán fog megjelenni, a várakozások szerint 51,2 pont környékén alakulhat a mutató. Pénteken a 20 napos mozgóátlagról jelentős emelkedést mutatott az EUR/USD árfolyama. A nyitó 1,3691-es értékről 1,3749-re emelkedett zárásra, de napon belül jelentős felszúrást produkált, aminek eredményeként napon belül 1,3893-on is járt az árfolyam. Emelkedést mutatnak a határidős indexek a reggeli kereskedésben.
Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Mario Draghi EKB elnök, szombati interjújában beszélt a monetáris politikáról. Szerinte nincsenek deflációra utaló jelek az euróövezetben, így nem sürgős a további kamatcsökkentés (jelenleg 0,25 százalék az EKB alapkamat). Hozzátette, hogy a helyzet most kedvezőbb, mint ahogy egy évvel ezelőtt gondolták, egyes országokban élénkül a gazdaság, mérséklődnek az egyensúlyi és költségvetési problémák.
Az Egyesült Államokban kedvező munkapiaci adatnak örült a piac, a munkanélküli segélykérelmek jobban alakultak a várakozásoknál, összesen 42 ezerrel kevesebben igényeltek első ízben munkanélküli segélyt. Így a kérelmek száma 338 ezerre csökkent, ami pedig jobb, mint a 345 ezres várakozás.
Heti kitekintő:
USA: A karácsony előtti makroadat dömping után nyugodt hét következik az Egyesült Államokban is, a csütörtöki ISM feldolgozóipari konjunktúraindex lehet leginkább a középpontban. A várakozások szerint némileg csökkenhet (57,3-ról 56,9 pontra) az indikátor, de ez még mindig kedvező kilátásokat vetít előre a feldolgozóiparban. Ma a folyamatban levő lakásértékesítésekről kerülnek nyilvánosságra adatok, míg Szilveszter napján a Conference Board fogyasztói bizalmi indexére kell figyelni, ahol további jelentős javulást vár a piac.
Euróövezet: Európában is a beszerzési menedzser index adatok lesznek a legfontosabb adatok a héten, az egyes tagállamok mellett az egész Euróövezetre vonatkozó konjunktúra indikátort is csütörtök délelőtt publikálják. Ezen kívül lényeges adatok nem is lesznek a héten, az öreg kontinensen marad az ünnepek alatti alacsony aktivitás.
Magyarország: Magyarországon a KSH pénteken publikálja a novemberi munkanélküliségi statisztikát. 9,8 százalékon maradhat a mutató a szokásos szezonális emelkedés ellenére, elsősorban a téli közmunkaprogram következtében. A foglalkoztatottak számában pedig ismét kicsivel 4 millió alatt alakulhat. Ezen kívül csütörtökön a GKI publikálja a hazai beszerzési menedzser index decemberi alakulását, novemberben 52,6 pont volt az index értéke.
Erste-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.