BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ukrajna lerohanásával fenyegetőzött Putyin

Miközben Európa gyengélkedését láthatjuk a beszerzési menedzser indexek alapján, addig az orosz-ukrán események sem segítenek. A piac jelenlegi „legfontosabb” támogatója az EKB által várható eszközvásárlások (alacsony hozamok) és az amerikai piac, illetve az amerikai gazdaság relatíve jó teljesítménye. Ezek a tényezők ma is pozitív módban tarthatják a piacokat - írják az Erste elemzői.

A DAX esetében továbbra is 200 napos mozgóátlag az, amit át kellene törni 9518 pontnál. A technikai kép támogató ehhez a lépéshez. Mind a rövid, mind a hosszabb távú indikátorok az esemény bekövetkezését valószínűsítik, amelyet további emelkedés követhet.

A BUX esetében is hasonló a kép, itt 18200 pont környékét kellene áttörni az indexnek, amire hasonlóan jó esély van. Persze nem szabad elfeledkezni arról, hogy ebben az esetben nagyobb „távolságokat” kell leküzdeni, ami tovább tarthat.

Nemzetközi hírek
USA

- A munka ünnepe miatt nem volt tegnap kereskedés a tengerentúli börzéken, a mai nyitást azonban történelmi csúcson és a 2.000 pontos szint felett kezdheti az S&P500 index.
- A mai kereskedésben két makrogazdasági adatra lesz érdemes figyelni, az ISM feldolgozóipari index augusztusi értékét publikálják, és a feldolgozóipari beszerzési menedzser index szintén augusztusi számai jelennek meg.

Európa
- Nem akartak elszakadni a pénteki záróértéküktől az európai indexek a tegnapi kereskedés során (FTSE index +0,08%, DAX index +0,09%, CAC 40 index -0,03%).
- Az euró zóna feldolgozóipari indexének 50,7 pontos értéke láttán nem is lepődünk meg a minimális mozgáson, hiszen júliusban még 51,8 ponton állt a mutató értéke. A geopolitikai feszültségek számos országnak kihívást jelentenek az új megrendelések lemondásán vagy elhalasztásán keresztül.
- Vlagyimir Putyin nem kíván lemondani továbbra sem Ukrajna elfoglalásáról (a Spiegel német lap szerint Ukrajna lerohanásával fenyegetőzött Putyin a José Manuel Barossóval folytatott telefonbeszélgetésében), sőt megvádolta Ukrajnát azzal, hogy ők nem akarnak politikai párbeszédet folytatni Oroszországgal. A NATO mindeközben a csütörtök-pénteki csúcsán úgy dönthet, hogy fokozza jelenlétét a keleti tagországokban, hogy a jövőben hasonló helyzetre ne kerülhessen sor.
- Egyes források szerint az ukrán központi bank a mai naptól betiltja a lakossági kártyás valutafelvételt, és a készpénzes tranzakcióknál csak hrivnyában lehet majd fizetni.

Olaj, arany
- A WTI árfolyama 95,8 dollárra csökkent, mivel a publikálásra került ipari termelési adatok megerősítették, hogy csökken gazdasági aktivitás a fő világgazdasági központokban. A kínai, az olasz, a brit és a német ipari termelési és PMI adatok is alatta voltak a várakozásoknak. Az USA PMI adata mára várható.
- Az arany 1.276 dollárra esett ma reggel. A dollár erősödése mellett az ukrán helyzet romlása is közrejátszott az esésében. A kínai aranykeresletről szóló pozitív hírek sem mozgatták a piacot a kedvező irányba. A hírek szerint a hitelnyújtók 66%-kal növelték arany vásárlásaikat, mivel a szigorított hitelszabályok elkerülésének egyik módja az aranyban történő hitelezés.

Devizák
- Az EUR/USD kereszt egy szűk sávban (1,3120-1,3140) mozgott tegnap. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a csütörtöki EKB kamatdöntő ülés előtt érdemi elmozdulásra nem kell számítanunk a jegyzésben.
- A kedvezőtlen külpiaci hangulat ellenére is erősödni tudott a forint az euróval szemben. A nap elején látott 315-ös szintekről 314-ig esett az EUR/HUF jegyzése.

Távol-Kelet
- A Nikkei 1,5%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,1%-kal csökkent.
- Az eredetileg tervezett szeptember 3. helyett csak szeptember 8-án indul az Alibaba roadshowja, ugyanis a tőzsdefelügyelet részére még meg kell válaszolniuk néhány kérdést. A csúszás ellenére az IPO szeptember 18-án lezárul és 19-én kezdődik a részvényekkel a kereskedés az amerikai tőzsdén.
- A kínai bankok gyengén teljesítettek a mai kereskedésben, miután a kínai jegybank felhívta a figyelmüket, hogy felgyorsíthatnák a céltartalékolást a nem teljesítő hitelek növekvő aránya miatt.
- Japánban a bérek 2,6%-kal nőttek júliusban egy év alatt, ami 1997 óta a legmagasabb érték. A bérnövekedés meglepő abban a tekintetben, hogy az infláció továbbra is alacsony. A kedvező adat mellett a jen további gyengülése is támogatta a Nikkei emelkedését.
- Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,5%-on tartotta az alapkamatot. A Bloomberg által megkérdezett mind a 31 elemző a kamat tartására számított.

Határidős piacok
- Vegyes kép uralkodott a határidős piacokon ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a pozitív tartományban voltak.

Vállalati hírek
- Közös közleményt adott ki a MOL és a horvát kormány, mely szerint a MOL a választottbírósági eljárás alatt is eladhatja 49,2%-os INA pakettjét, de a vevőnek kell viselnie az esetleges jogi következményeket, ami a részesedéshez kapcsolódó kontroll jogot is érintheti. A közlemény lényegében megerősíti a MOL által már korábban képviselt álláspontot. A közlemény alapvetően pozitív, de magát a választottbírósági eljárást nem befolyásolja. Úgy gondoljuk, hogy jelenleg nem időszerű a részesedés értékesítése.
- Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak, melynek főbb pontjai a következők: (i) Az európai és a latin-amerikai piac növekedése sem tudja kompenzálni az orosz és az ukrán piac visszaesését. (ii) Tovább nőhet az orosz gyártás (jelenleg az orosz értékesítés 15%-át gyártják helyben), ami a gyenge rubel esetén is segít a profit marzs megtartásában. (iii) Az olcsó távol-keleti készítmények az egész európai gyógyszerszektort veszélyeztetik. (iv)A fő fejlesztési terület a biohasonló és a központi idegrendszerre ható készítmények.

A JP Morgan továbbra sem számít az európai vegyipari profitok gyors visszatérésére. Az iparágban az elmúlt 20 év legnagyobb beruházási értékére lehet számítani, mivel több üzem is a befejezés közelében áll. Az iparágban a nehéz organikus növekedés, az alacsony finanszírozási költség és a szektor alacsony eladósodottsága miatt véleményük szerint megnövekedhet a felvásárlások száma. A BASF ajánlását alulsúlyozáson tartotta az elemzőház.

Az Areva és a Siemens által közösen épített finnországi atomerőmű kivitelezése tovább csúszik, és csak 2018-ben készülhet el az eredeti 2016 helyett. A mostani csúszás oka a műszerek és az irányítópanel engedélyeztetésének elhúzódása. A projekt már eddig is jelentős csúszásban volt, hiszen 2009-re el kellett volna készülnie. Megítélésünk szerint a hír negatív.

Igazi gordiuszi csomót sikerült a spanyol Telefonicának a Vivendi brazil leányával folytatott felvásárlási ügyletére kötni. A felajánlott 7,45 milliárd eurós összegből 4,66 milliárd eurót készpénzben folyósítana a Telefonica a francia társaság számlájára, amit a saját brazil leány egy részének értékesítéséből fedezne. A társaság azért kényszerül erre a lépésre, mert nem növelheti tovább az eladósodottságát. Ha mégsem folyna be a szükséges összeg, akkor a Telefonica hibrid kötvényeken, vagy egyéb (China Unicom részesedés) eszközök eladásán keresztül szerezné be a szükséges finanszírozást. A Vivendi ugyanakkor időközben szemet vetett a Telefonica Telecom Italiaban lévő 8,3-9,4% közötti részesedésére. A Telecom Italia tette a másik felvásárlási ajánlatot a Vivendi brazil leányára. Erre szokták azt mondani, hogy visszanyal a fagyi.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.