BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs remény a Széchenyi Banknak

Egy Írországban élő informatikus és egy brit köztisztviselő 100 euróból alapított cégétől reméli Töröcskei István, hogy megmentheti a Széchenyi Bankot. A vállalkozás a két igazgató lakcímén működik

Mindössze száz euró a jegyzett tőkéje annak a Prifan Europe Limited nevű cégnek, amelyről Töröcskei István, a végelszámolás alatt álló Széchenyi Bank tulajdonosa kedden azt nyilatkozta újságíróknak, 7,5 milliárd forinttal beszállna a bankjába, hogy megmentse azt. Töröcskei arról beszélt, a Prifan már a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) tárgyal, és már bankgaranciát is szereztek az orosz-izraeli Alfa Banktól. Állítása szerint a cég képviselői január elején jönnek ismét Magyarországra, és két héten belül sor is kerülhet a részvénycsomag adásvételére.

A tárgyalásokról kérdeztük az NGM-et, de a minisztérium eddig nem válaszolt a kérdéseinkre, de a Prifan, a róla elérhető nyilvános adatok szerint nem tűnik komoly befektetőnek. A cég elvileg egymillió euró névértékű részvényt is kibocsáthatna, eddig azonban csak száz eurónyit bocsátott ki. (Egy bank alapításához egyébként Magyarországon egymillió euró is kevés lenne, kétmilliárd forint a minimális tőkeszükséglet.) Az írországi kisvárosban, Navanban bejegyzett, tavaly októberben alapított Prifannak két igazgatója van, egyikük sem banki szakember. Egyikük a svéd John Albert Dieye, aki foglalkozását tekintve informatikai tanácsadó, a másik a brit állampolgárságú Alex Akay Kamara köztisztviselő. A cég székhelyére, amely egy társasházban található, van bejegyezve egyébként mindkét igazgató lakcíme is.

Valószínűleg egyébként hiába is tárgyalna Töröcskei bárkivel is a Széchenyi Bank megmentéséről, lapunk ugyanis úgy tudja, a végelszámolás leállítására már nincs esély. A banknak működési engedélye sincs, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanis visszavonta azt. Ez az egyik legsúlyosabb intézkedés, amit az MNB hozhat egy piaci szereplővel szemben, és általában komoly előzményei vannak. A Széchenyi Banknál is korábban már számos hiányosságot fedezett fel a hatóság, és az idén háromszor is tőkepótlásra szólította fel a tulajdonosokat, akik eddig nem léptek.

Az is kérdéses, hogy a Töröcskei által említett 7,5 milliárd forint elég lenne-e a bank megmentésére. A feltőkésítés mellett ugyanis a végelszámolási eljárásban a hitelezőket is ki kellene fizetni. Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) már elkezdte kártalanítani a betéteseket, a hitelintézet teljes biztosított betétállománya 21,4 milliárd forint, ebből 14 milliárd forintnyit fizet ki az alap, amiről be fogja nyújtani a számlát. Az OBA mellett pedig a többi betétes is kérheti a pénzét a banktól, ennek teljes összege pedig még a biztosított állományt is meghaladhatja.

Ha Töröcskei ismét bankot szeretne működtetni Magyarországon, ezt valószínűleg már csak úgy teheti majd meg, ha újat alapít, és működési engedélyt kér rá a jegybanktól. Kérdés, hogy az idei előzmények után kaphat-e. Az idén négy olyan pénzügyi intézmény engedélyét vonta vissza az MNB, amely kötődik Töröcskeihez. Nem kizárt, hogy a jegybank „jóindulatának” visszanyeréséhez Töröcskeinek és a befektetőknek bizonyítaniuk kellene azt is, hogy képesek lesznek a prudens működésre.

Zűrös hitelezés

A Széchenyi Bankról készült állítólagos jegybanki jelentés szerint az egyik probléma a hitelintézettel az volt, hogy a hitelportfólióban jelentős részt képviselnek a Töröcskei érdekeltségi körébe tartozó, vagy vele üzleti kapcsolatban álló személyek által irányított vagy tulajdonolt gazdasági társaságok. Az a gyanú is felvetődött, hogy a hitelintézet többségét birtokló T & T Kft. részben a bank kölcsönéből teljesített egy 1,725 milliárd forintos tőkeemelést. A Nol.hu beszámolója szerint a jegybanki anyag létét Töröcskei nem tartotta valószerűtlennek, de annak elkészültekor nem látott rá a bank napi működésére. Leszögezte: a hozzá közel álló cégek – például a T & T – hiteleik jó részét, több mint kétmilliárd forintot visszafizettek, a hitel-tőke trükk vádját pedig visszautasította.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.