Szakértői becslések alapján hitelkínálati megközelítés alapján 0,5-1,1 százalékos, míg a beruházási hitelkereslet alapján 0,3-0,9 százalékos összesített GDP-bővülést eredményezhetett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelprogramja (NHP) 2013-2014 folyamán – derül ki Erdész Mariann, Oláh Zsolt, Pellényi Gábor és Várpalotai Viktor most publikált tanulmányából. A szakemberek az is megállapították, a jegybanki program két év alatt 2,2 százalékkal növelhette a beruházásokat.
A már említett mellett még négy tanulmány elemzi az NHP eddigi hatásait a jegybank most kiadott kötetében. Ezek közül az egyik más külföldi programokkal veti össze a magyar konstrukciót. Vonnák Balázs, az MNB igazgatója a tanulmányokat ismertető sajtótájékoztatón elmondta: az NHP is külföldi minta alapján indult, a brit jegybank Funding for Lending Scheme kezdeményezése volt a példa. Emellett japánban és az eurozónában is indultak hasonló programok, a japán jegybank élénkítő csomagjának már jól látszanak a hatásai, az euróövezetben indított konstrukciók (LTRO, TLTRO) viszont egyelőre kevés eredményt hoztak.
A magyarországi program más kkv-finanszírozási konstrukciókhoz képest gyors eredményeket ért el Szöllősi Lászkó és Pogácsás Péter tanulmánya szerint. Jelenleg a kkv-hitelezés bővülése főleg az NHP-nak és kisebb részben az Exim refinanszírozási hiteleinek köszönhető. 2,5 százalékos maximális kamatával a piacon elérhető legolcsóbb finanszírozási forma jelenleg az NHP, a többi forinthitel a támogatások dacára is lényegesen drágább.
Az NHP első és második szakasza között lényeges különbség, hogy az elsőben a hitelek nagyobb része korábbi kölcsönök kiváltására szolgált, míg a második szakaszban az új hitelek domináltak. Vonnák szerint nem baj, hogy az első szakaszt sok esetben hitelkiváltásra használták, hiszen ezzel csökkentek a cégek hitelköltségei, emellett az NHP versenyt is generált a bankszektorban a jó hitelképességű cégek megszerzésére. Módos Dániel, Bokor Csilla és Hidasi Balázs tanulmánya kimutatta, a második szakaszra a hitelintézetek engedékenyebbé váltak a hitelt kérelmező vállalkozásokkal kapcsolatban,.
A hitelezett kkv-k körében készült kérdőíves felmérésen alapul Bokor Csilla, Fellner Zita és Plajner Ádám tanulmánya, amely egyebek között azt vizsgálta, az NHP elindítása előtt a hitelhez jutás okozott-e nehézséget a vállalkozásoknak. A legtipikusabb válasz az volt, hogy a cégek láttak ugyan üzleti, beruházási lehetőségeket, de nem vettek volna fel hitelt ezek megvalósításához a magas kamat miatt. Különösen a mikrovállalkozások életét könnyítette meg az NHP, az ilyen cégek 16 százaléka a program nélkül nem jutott volna hozzá a beruházáshoz szükséges finanszírozáshoz.
Jótékony hatások
Az NHP-ban részt vett vállalkozások többsége bizakodó a jövővel kapcsolatban, 63 százalékuk számít arra, hogy a cég növekedni fog, 36 százalékuk véli úgy, hogy a helyzete stabilizálódik, és csak 1 százalékuk ítéli meg úgy, hogy a hitel ellenére a cég sorsa kérdéses marad. A vállalatok 56 százaléka szerint az NHP-s hitel pozitívan hat a foglalkoztatotti létszámra, ezek leginkább mikro- és kisvállalkozások. A középvállalkozások inkább úgy nyilatkoztak, a kedvezményes kölcsön miatt elkerülhetővé vált náluk a létszámleépítés. A programban részt vett cégek 80 százaléka számít az árbevétel növekedésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.