BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint továbbra sem tud elszakadni a 310-es szinttől

Tegnap a forint az előző napokhoz hasonlóan oldalazást mutatott. Múlt hét vége óta a 310-312-es sávba szorult a hazai fizetőeszköz, és jelentősebb makrogazdasági események hiányában mi sem várunk ettől jelentősebb elmozdulást - írják az Erste elemzői.

Technikai alapon az erősödésnek a 200 napos mozgóátlag (309,67) jelent küszöböt. Összességében a mai nap folyamán további oldalazásra számítunk, míg kicsit hosszabb távon 310-315 között mozoghat az EURHUF árfolyama.

Rövid hazai piaci áttekintés:

Tegnap az ÁKK 40 millió forint értékben hirdetett meg 12 hónapos diszkontkincstárjegyet, melyre 58 milliárd forintnyi ajánlat érkezett (mintegy másfélszeres lefedettség). Az ÁKK így a terveinek megfelelő mennyiségű forrást tudott bevonni. A hozamok 1,55 és 1,70 százalék között mozogtak, az átlaghozam pedig 1,63% lett.

Az 5 éves változó kamatozású kötvényt erős kereslet jellemezte, ugyanis az ÁKK 20 milliárd forintos keretére, 72 milliárd forint értékben érkezett ajánlat. Végül 30 milliárd forint értékben vontak be forrást.

A másodlagos piaci hozamgörbe esetében nem láthattunk jelentősebb elmozdulást, mind a hosszú mind pedig a rövid végen 1-2 bázispontos minimális felfelé tolódást láthattunk.

Nemzetközi helyzetkép:
Nem volt nagy mozgás tegnap az EUR/USD devizapárban, minimális dollárgyengülést láthattunk 1,132-ig, a rövidtávú célárfolyam továbbra is 1,15.

Megérkezett a korrekció a tengerentúlra, a vezető amerikai tőzsdeindexek a nap eleji oldalazást követően meredek emelkedésbe kezdtek, és erőteljes pluszban zárták a kereskedést (S&P500 0,95%, Dow Jones 1,31%, Nasdaq 0,98%).

A londoni tőzsde továbbra sem követi le a DAX és a CAC 40 index árfolyammozgását, hiszen 0,22%-os mínuszban zárt, miközben a német és a francia tőzsde 0,25%-os és 0,44%-os pluszban zárt.

Vegyes képet mutattak az ázsiai tőzsdék: a Nikkei 0,4%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index 1%-ot csökkent.

A nemzetközi árupiacon a WTI 44,5 dollár volt ma reggel. Az árfolyamra továbbra is az óriási kínálat hat leginkább, mivel egyelőre nem látszik, hogy az amerikai termelés csökkenne az alacsonyabb árak hatására. A WTI árfolyama 6 éve nem látott mélységekben van, és a piac szerint a következő hetek nem fognak fordulatot hozni ebben. Az arany 1.265 dollárig tudott nőni ma reggel. Az aranyra hatottak az európai és kínai gazdasági bajokról szóló hírek, míg az Egyesült Államokból kedvező számok láttak napvilágot. Az arany árfolyamával kapcsolatban a piac meglehetősen negatív, a Goldman Sachs szerint jelentősen eshet az arany kurzusa.

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és az S&P a negatív, míg a Nasdaq és a DAX a pozitív tartományban voltak.


Hazai és nemzetközi hírek, makrogazdaság:
Az Egyesült Államokban 15 éves mélypontra esett múlt héten a friss segélykérők száma, összesen 265 ezren jelentkeztek munkanélküli segélyért, ez lényegesen alacsonyabb a 300 ezres várakozásnál.

A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének januári végleges számait, és Chicagói beszerzési indexet publikálnak, de leginkább a negyedik negyedéves előzetes évesített GDP számokra fog figyelni a piac, a várakozás 3%.

Fehéroroszország az államadósság átütemezését kezdeményezheti, ami az oroszoknak igencsak fájni fog, hiszen a legtöbb fehérorosz adósságot ők birtokolják. Felmerült továbbá annak a lehetősége is, hogy az Eurázsiai Unióból is távoznának.

Szeptemberig biztosan fennmaradnak az orosz szankciók, ráadásul február 9-én újabb nevek kerülnek a feketelistára. Amerika mindeközben újabb szankciók bevezetését helyezett kilátásba.

Harmadszor vágott kamatot a dán jegybank két hét leforgása alatt, az irányadó betéti rátát újabb 15 bázisponttal csökkentették, így 0,5% mínuszba került a ráta. A dán korona gyengítése érdekében az elemzők szerint a jegybank eddig már 10-15 milliárd koronáért interveniált. Erőteljes árfolyam reakciót nem láthattunk a hírre.

Spanyolország negyedik negyedéves GDP adata mellett brit hitelezési számokat publikálnak ma, de a nap fénypontja a januári eurózónás inflációs adat lesz (várakozás -0,5% év/év alapon).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.