Összehangoltnak tűnő levelezésbe kezdtek a Lengyelországban jelen levő nagy külföldi bankok a lengyel szenátussal, a kormányfővel és az államfővel azt követően, hogy a parlament alsóháza elfogadta a svájci frankban felvett hitelek złotyra váltásáról szóló törvényt.
A szenátus nyilvánosságra hozta a GE Capital, illetve a Commerzbank által hozzá intézett leveleket – előbbi a BPH, utóbbi az mBank tulajdonosaként van jelen az országban –, ezek szerint mindkét bank arra figyelmeztetett, hogy a złotysítási jogszabály sérti az uniós előírásokat, a lengyel alkotmányt, nem is beszélve a velük kötött szerződésről. A Commerzbank vezérigazgatója, Martin Blessing, valamint a GE Capital vezérigazgatója, Keith Sherin egyaránt kilátásba helyezte, hogy kártérítési eljárást indítanak az őket érő veszteség miatt.
Hasonló figyelmeztetést küldött a szenátusnak (kártérítési jelzés nélkül) a Reuters értesülése szerint a Deutsche Bank Polska német tulajdonosa és a Millennium Bank hasonnevű portugál tulajdonosa. Az ugyancsak érintett Raiffeisen Bank International (RBI) pedig a kormányhoz intézett levelében hangsúlyozta, hogy a törvény megsértheti az osztrák–lengyel befektetői egyezményt, túl azon, hogy komoly kárt okoz az RBI lengyel érdekeltségének – idézte a Bloomberg. (Az RBI, illetve a GE Capital megszólalását az is motiválhatja, hogy mindketten éppen vevőt keresnek lengyelországi érdekeltségükre.)
Lengyelországban több mint félmillió olyan devizahiteles van, aki svájci frankban adósodott el (ezek mind lakáshitelek), nagyrészt 2007–2008-ban. Azóta a svájci frank mintegy 80 százalékkal erősödött a złotyval szemben, a terhek idén január közepe után váltak elviselhetetlenné, amikor a svájci jegybank elengedte az árfolyamot. Az októberi parlamenti választásokra készülő kormánypárt, a Polgári Platform (PO) eredetileg olyan törvényt terjesztett be, amely az összesen mintegy 144 milliárd frankra rúgó jelzáloghitelek złotyra váltásának terhét egyenlő arányban osztotta volna meg a bankok és a hitelfelvevők között. Egy baloldali ellenzéki párt módosítása nyomán azonban végül a törvény 90 százalékos terhet rótt a bankokra, így a lengyel jegybank becslései szerint összesen 21 milliárd złotyba (5,7 milliárd dollár) kerülne nekik a konverzió. (A jegybank ellenezte az egész átváltást, kormányzója, Marek Belka még júliusban is arra figyelmeztetett, hogy hagyják ki a bankokat a választási csatározásból.)
A szenátusban a PO-nak ugyanúgy többsége van, mint az alsóházban, és azért is kétséges, hogy a jelenlegi kormánypárt meggondolja magát, mert mintegy 10 százalékkal le van maradva az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) mögött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.