A Waberer’s és a Duna House gyors visszavonulásában sokan az alacsony lakossági érdeklődést látják közös elemnek, mondván: nincs vevő a piacon. A szállítmányozási társaság esetében szinte nyílt titok, hogy árazási problémák miatt halasztották el bizonytalan időre a kibocsátást.
Márpedig vevő tényleg alig akadhat. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint szeptember végén mindössze 306,6 milliárd forintnyi tőzsdei részvény volt a lakosságnál: ez ugyan 5,25 százalékkal több az egy évvel korábbinál, ám ez idő alatt a BUX index több mint 16 százalékkal emelkedett, ráadásul értékpapírokban is bő 8 százalékkal többet tartottak a háztartások, mint egy évvel korábban. A részvények súlya pedig kitartóan csökken a megtakarításokon belül: míg 2010 derekán az összes pénzügyi eszköz 1,14 százalékát tartotta a lakosság tőzsdei vállalatok papírjaiban, idén júniusban már csak 0,8 százalékát.
A visszafogottságot magyarázhatja, hogy a lakossági befektetők eddig csak buktak a nagy bevezetéseken. Az elmúlt öt év két nagy – kampánnyal is hirdetett – lakossági kibocsátásában vagyonuk jelentős részét veszítették el, akik hittek az elemzői jóslatoknak. A CIG Pannónia 2010-ben 7,7 millió részvényt értékesített 938 forintos, és 4,7 milliót a biztosító ügyfeleinek járó 750 forintos kedvezményes áron. A társaság részvényei a tőzsdén 923 forintnál soha nem mentek magasabbra, jelenleg viszont 140 forint körül ingadozik az áruk. Bár a bevezetés óta a tőzsdeindex is esett, az itt elért 2,7 százalékos veszteség eltörpül a biztosító befektetőinek 87 százalékos bukása mellett.
Ennél kisebb a bukta a Norbi Update Nyrt.-nél, bár a 831 ezer kibocsátott részvény tulajdonosa elérhetett a 990 forintnál magasabb árat is, de nem sokkal: csak rövid időszakig ment fel az árfolyam ezer forint fölé, majd onnan szinte folyamatosan zuhant a mostani négyszáz forintra. Ez közel 60 százalékos veszteséget jelent a befektetőknek.
A mostani helyzetről visszatekintve a Masterplast se sikertörténet: a 2012-es részvényaukción 630 forintért adtak el 1,1 millió részvényt, majd 2015 nyarán újabb 400 ezret 549 forinton, ám ezen szinte minden befektető vesztett. A 2012-es kibocsátási árat alig néhány hétig haladta meg a tőzsdei árfolyam, amely egy negyedév alatt rögtön 600 forint alá, majd 400 forint közelébe esett. A 2015-ös nyári eladás előtt emelkedett ugyan az árfolyam ám miután a céget áfacsalással gyanúsították meg, az ismét a korábbi szint közelében tartózkodik.
A tőzsdén az új papírok közül kevesebb a sikertörténet, mint a bukási sztori: Egyértelműen jól a Plotinus és az Alteo befektetői jártak csupán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.