Nemcsak a bankoknak, de a cégeknek is időben fel kell készülniük az egységes eurófizetési szabályokra, méghozzá minél gyorsabban – figyelmeztet a Magyar Bankszövetség. November 1-jétől az eurózónán kívüli országokban, vagyis Magyarországon is kötelező lesz az egységes eurófizetési övezetre (SEPA) vonatkozó szabályok alkalmazása az eurós fizetésekre.
Az induláskor tíz, azóta 22 magyarországi hitelintézet szolgáltatásai között szerepel a SEPA-átutalás. A fizetési mód azonban még nem terjedt el teljes körben. Az MNB 2015 harmadik negyedéves adatai szerint a belföldről külföldre indított euróátutalások száma megközelítette az egymilliót, ezek kétharmadát SEPA-formátumban bonyolították le. A tranzakciók értéke megközelítette a 24 milliárd eurót, ennek csupán a harmada volt SEPA-s.
Október végéig a még nem csatlakozott szolgáltatóknak is elérhetővé kell tenniük az ügyfeleik számára az euróban vezetett fizetési számlákat, nem alkalmazhatnak a beszedésekre vonatkozóan bankközi díjakat, alkalmazniuk kell a beszedőazonosítókat, és a díjazonosság elvét is meg kell valósítani, vagyis egy külföldi eurós utalás nem kerülhet sem többe, sem kevesebbe, mint egy belföldi. Az egységes fizetési sémáról szóló rendeletben előírt követelményekhez a szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfeleknek is alkalmazkodniuk kell. Kedvező változás, hogy a jövőben a tranzakcióban részt vevő bankok és egyéb pénzforgalmi szolgáltatók azonosító kódjait, az úgynevezett BIC-kódot nem kell majd megadni, az utaláshoz elég a számlák nemzetközi bankszámlaszáma, az IBAN-kód. Szintén változás, hogy a csoportos megbízásokat kötelezően a SEPA-szabvány szerint kell benyújtaniuk bankjukhoz. A rendelet pedig ügyféltől ügyfélig terjedő automatikus továbbítást ír elő, vagyis manuális beavatkozás, átkulcsolás nem alkalmazható. Ezt a műveletet célszerű ezért elválasztaniuk a cégeknek a pénzforgalmi szolgáltatástól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.