Négymilliárd forintos óriásbírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Magyar Bankszövetségre és 15 millió forintosat a Nemzetközi Bankárképző Központra, mivel a hatóság szerint a verseny korlátozására alkalmas módon működtették 2001 óta, 12 éven át a BankAdat adatbázist. Az adatbázisban különféle banki állományi adatok, mérleg- és eredményadatok szerepeltek, amelyeknek a megosztása úgynevezett horizontális információcserének minősül, és ez sérti mind a magyar, mind az uniós versenyjogi szabályokat – indokolta a döntést a hatóság.
A bankszövetségnek nincs ennyi pénze, 200 millió forintos havi részletekben fizetheti majd meg a bírságot. A szervezetnek emiatt tagdíjat kell emelnie, és pótbefizetést is el kell rendelnie a tagok számára. Ha nem fizet a bankszövetség, és behajtani sem lehet a pénzt, akkor a bankoktól követeli majd a GVH a büntetés kifizetését.
A bankszövetség persze fizet – közölte a szervezet. Ez viszont nem jelenti azt, hogy egyet is értenek a GVH határozatával, közleményük szerint „megdöbbenéssel értesültek” az elmarasztaló döntésről, és minden hazai és nemzetközi jogorvoslati lehetőséget igénybe vesznek, hogy megtámadják. A bankok állítják: a kifogásolt adatbázis a hitelintézetek portfóliószintű, gyakran és széles körben ismertetett adatait összesítette, emellett lehetővé tette, hogy az egyes bankok jogszabály által előírt minősítése, a piaci rések feltárása és az új pénzügyi termékek fejlesztése hatékonyan valósuljon meg. Ráadásul a szolgáltatást 2000 nyarán kifejezetten kormányzati igényre alakította ki a magyar bankrendszer a szabályozó hatóságok tudtával, a felügyelet pénzügyi támogatásával és a jogkövető szándékkal, a kimutatásokat pedig a gazdasági kérdésekkel foglalkozó minisztériumok is használták. A bankárképzőt nem érte váratlanul a GVH-nál már évek óta húzódó eljárás, a határozat előtt viszont ők is értetlenül állnak. „Szakmailag nem értünk egyet a döntéssel, és szinte biztos, hogy fellebbezünk ellene” – mondta lapunknak Marsi Erika alelnök. A bankárképző egyébként – állítása szerint – csupán közreműködőként vett részt az adatbázis működtetésében.
A GVH elleni perek évekig elhúzódhatnak. A versenyhatóság legutóbb 2013 novemberében marasztalt el 11 bankot is, arra hivatkozva, hogy összehangoltan igyekeztek akadályozni a devizahitelek végtörlesztését. A hitelintézetek összesen 9,5 milliárd forintnyi büntetést kaptak, de a határozatot többen is megtámadták. A legnagyobb, csaknem 4 milliárd forintos büntetéssel az OTP-t sújtották, és az ezzel kapcsolatos perek még mindig nem zárultak le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.