BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizenegy éves mélyponton az olaj

A hétfői nagy pánik és a keddi átmeneti megnyugvás után szerdán ismét lefelé tartottak a vezető tőzsdeindexek. A hét első napjához hasonlóan megint a kínai gazdaság miatt felgyülemlő aggodalmak határozták meg a kereskedés hangulatát, de szerepet játszottak a geopolitikai feszültségek is. Észak-Korea bejelentette, hogy hidrogénbombával hajtott végre kísérletet, és hiába hangoztatták kétségeiket amerikai és európai szakértők, a befektetőket nem sikerült megnyugtatniuk.

Az ázsiai börzék indexei egy százalék körüli veszteségeket könyveltek el, miután a kínai jegybank meglepetésre négy és fél éves mélységbe engedte le a jüan dollárral szembeni árfolyamát. A napi középárfolyamot az amerikai devizához képest 0,22 százalékkal csökkentette, 6,5314 jüanban állapította meg; az országon belüli kereskedés során a kurzus 0,6 százalékkal, a Kínán kívüli szabadpiaci keretek között pedig több mint egy százalékkal gyengült – a két jegyzés különbsége rekordot döntött.

A sanghaji index (SCI) viszont – szinte egyedül Ázsiában – emelkedett, mert a hatóságok meghosszabbítják a legnagyobb részvénytulajdonosokra vonatkozó eladási tilalmat. Így nem érvényesült a tegnap közzétett gyenge szolgáltatási beszerzésimenedzser-index hatása. Más piacokon viszont a csalódást keltő adat és a jegybanki beavatkozás nagyon is érződött. Az MSCI feltörekvő piaci index 1,1 százalékkal esett, az orosz rubel, a török líra, a dél-afrikai rand, a dél-koreai won, a maláj ringgit árfolyama is gyengült csaknem egy százalékkal.

A kínai jegybank lépése nyomán külföldi befektetők attól tartanak, hogy a gazdaság állapota rosszabb a feltételezettnél. Európa így megint követte az ázsiai folyamatokat. London, Frankfurt és Párizs vezető indexei a hétfőinél kisebb, 1,1-1,4 százalékos veszteséget halmoztak föl, főként a nyersanyagban, olajban, autógyártásban érdekelt, illetve a kínai fejleményeknek kitett cégek árfolyamai ereszkedtek lefelé. New York is mínuszban nyitott, a Dow Jones és az S&P 500 egy százalék körüli esésnél járt a kereskedés első óráiban. A Brent olaj hordónkénti ára tizenegy éves mélypontra, 35 dollár alá hanyatlott: a folyamatot erősíti, hogy a szaúdi–iráni konfliktus miatt az eleve túlkínálattól szenvedő piacon az exportálók szervezete (OPEC) szétszakadt, nem képes a kínálat befolyásolására. Irán heteken belül, a nagyhatalmakkal kötött nukleáris megállapodás véglegesítése után növelni fogja kitermelését és exportját. Az Egyesült Államok pedig úszik az olajban, készletei bőségesek, az EIA szerdai közleménye szerint nyolcvanéves csúcsszinten állapodtak meg. A múlt héten üzemanyagokból 10,6 millió hordóval még növekedtek is, míg a nyersolajtartalékok 5,1 millióval csökkentek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.