BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még mindig hatnak a mérgezett papírok

Magasról indítja a kártérítési alkut a Deut­sche Bankkal az USA igazságszolgáltatása, mélybe rántva a német bank papírjait.

Gigantikus összegről, 14 milliárd dollárról indulnak a tárgyalások az amerikai igazságügyi tárca illetékesei és a Deutsche Bank (DB) jogászcsapata között, Washington első nekifutásra ekkora bírságot akar a pénzügyi világválságot megelőzően szabálytalanul kibocsátott és forgalmazott, jelzálogfedezetű „mérgezett” értékpapírok miatt kicsikarni a németekből. A tavaly nyár óta az amerikai John Cryan által vezetett DB közleményben szögezte le: fizetési hajlandóságuk ekkora összegre biztosan nem terjed ki (korábban még a legsötétebb kártérítési forgatókönyvek is ennek legfeljebb harmadát kitevő kötelezettséggel számoltak). A bank versenytársaival azonos bánásmódot kért, s hangsúlyozta, eltúlzottnak tartja az ellene benyújtott civil kárigényt, emellett a berlini pénzügyminisztérium is fair eljárás lefolytatására szólított fel. Irányadó lehet, hogy a Goldman Sachs esetében 15 milliárdról indult a bírságlicit, végül pár hónapja 5,1 milliárdban egyeztek meg a felek.

Szakértők emlékeztetnek arra, hogy a Volkswagen amerikai dízelbotránya kapcsán is repkedtek a milliárdok, ott a mechanikusan összeszorzott büntetési tétel 80 milliárd dollárnál landolt, ennek azonban jó, ha a tizedét ráterhelik az autógyártóra. Hasonló lehetett a kiindulási alap meghatározásának metódusa a DB esetében is. A Bloomberg által összegyűjtött adatok szerint eddig a legnagyobb jelzáloghitel-csaláshoz köthető bírságot, 16,7 milliárd dollárt a Bank of Americával fizettette meg az igazságügyi minisztérium, amelynek még mindig lesz munkája és garantált bevételi forrása is az úgynevezett mérgezett papírokkal – vagyis az olyan kötvényekkel, amelyekbe többféle papírt csomagoltak össze, köztük vitatható értékűeket is –, mivel a nagybankok közül a Barclays, a UBS, a Credit Suisse, a RBS és a HSBC ötös fogatával máig nem számoltak el.

John Cryan hivatalba lépésekor a legfontosabb teendői közé sorolta – a bank szerkezeti átalakítása és karcsúsítása mellett – az előző vezetés ideje alatt felgyülemlett ügyek és botrányok mielőbbi rendezését. A Bloomberg összesítése szerint a DB 2008 óta több mint 9 milliárd dollárt költött jogi képviseletre és a különféle bírságokra, gyakorlatilag ennyi pénzt vett ki az egyre mérgesebb részvényesek zsebéből. A JPMorgan Chase & Co. elemzői szerint az nagyon pozitív lenne a DB szempontjából, ha 2,4 milliárd dolláros bírsággal maga mögött tudhatná az ügyet, és 4 milliárd dollárnál húzták meg azt a határt, amely fölött már a tőkehelyzetet veszélyeztetné a büntetés. A DB júniusban 6,2 milliárd dollárt tett félre peres ügyei rendezésére, de a mostani követelés mellett számolnia kell egy pénzmosási ügy és egy fémárutőzsdei kereskedelmi visszaélés miatti tétellel is, hogy csak a nagyobbakat említsük.

A bizonytalanságok a Deutsche Bank árfolyamát is mélybe rántották pénteken, vele tartott a szektor többi szereplője is. A DB kurzusa Frankfurtban 8,47 százalékot, New Yorkban 9,35 százalékot zuhant. A legnagyobb német bank piaci értéke 1,1 milliárd dollárt veszítve 18,6 milliárdra süllyedt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.