BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordítani tudtak a banki fióktelepek is

Két év erőteljes veszteségei után fordítani tudtak tavaly a Magyarországon működő banki fióktelepek, hiszen 40,6 milliárd forintos összesített adózott eredményt értek el a 2015-ös, 37,7 milliárdos veszteség után – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái­ból. Az eredmény látványos javulásához leginkább az járult hozzá, hogy a nem kamateredményeknél majdnem 30 milliárdos plusz keletkezett az egy évvel korábbihoz képest, illetve a költségeket is sikerült jelentősen csökkenteni, miközben – hasonlóan a részvénytársasági hitelintézetekhez – a nem teljesítő hitelek után képzett céltartalékok egy részének felszabadítása is javította az egyenleget.

A tíz hitelintézeti fióktelep összesített mérlegfőösszege is nagymértékben növekedett tavaly: a 3284,4 milliárdos eszközállomány 22,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Eközben az összesített nettó hitelállomány összege bő negyven százalékkal meghaladta a 2015 végit, és túllépte az 1700 milliárd forintot. A háztartási hiteleknél viszont több mint 200 milliárdos csökkenést regisztrált az MNB, ami azzal állhat összefüggésben, hogy az OTP Bank még 2016 második felében átvette a magyar piacról kivonuló Axa teljes ügyfélállományát, amelynek lakossági hitelei így már nem szerepeltek az év végi kimutatásban. (Hasonló okból jelentősen csökkent a fióktelepeknél kezelt háztartási betétek összege is: év végére 188,6 milliárd forintra zsugorodott a 2015. végi közel 270 milliárdról.)

A hitelportfólió minősége a fióktelepeknél is látványosan javult 2016-ban, pedig a részvénytársasági hitelintézetekével összemérve eddig sem volt rossz: a késedelem nélküli tételek aránya 92,2-ről 98,3 százalék közelébe emelkedett az év végére, miközben a 90 napon túli csúszásban lévő hitelek aránya már az egy százalékot sem érte el decemberben.

A szektor 2017-re vonatkozó teljesítményével kapcsolatban elég nehéz bármilyen várakozást megfogalmazni, hiszen a jövő év végi statisztikákban már a Citi Erste Bank által átvett lakossági üzletágának adatai sem szerepelnek majd. A kimutatott eredményt viszont feltehetően a fióktelepeknél is javítja, hogy – hasonlóan 2016-hoz – már nem kell a devizahiteles elszámoláshoz hasonló, egyszeri negatív hatással számolni, illetve a várhatóan emelkedő üzleti aktivitás bevételnövelő hatásai az eredményekben is megmutatkoznak.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.