Nem jellemzi erős forgalom a többek közt platformfüggetlen, egyedi szoftvertervezéssel, teljes körű nagyvállalati IT-megoldásokkal, banki adatszolgáltatásokkal foglalkozó 4iG vállalat részvényeinek piacát. Mégis érdemes figyelni a cégre. A múlt heti közgyűlésen például egy új osztalékstratégiával okozott meglepetést. Pedig osztalék kifizetéséről elvileg nem is szavazhattak volna, hiszen a tavalyi évet veszteséggel zárta a társaság.
A középtávú stratégiát két nagytulajdonos, a 6,5 százalékos szavazati aránnyal rendelkező Kaptár és a 15,34 százalékos szavazati aránnyal bíró Fehér István javasolta a közgyűlésnek. Eszerint ha a társaság pénzügyi helyzete lehetővé teszi, és az egyes üzleti évekre vonatkozó EBITDA, adózott eredmény és eredménytartalék fedezetet biztosít, valamint az osztalékfizetés törvényi feltételei fennállnak, úgy minden évben legalább 100 forint/törzsrészvény összegű osztalékot fizetnek. A társaság célja az osztalék folyamatos növelése ezen időszak alatt, mégpedig az idei üzleti év után 100–150 forintos összeghatár közötti, a következő üzleti év után 150–200 forintos összeghatár közötti, míg a 2019. év után 200–250 forintos összeghatár közötti részvényenkénti kifizetéssel.
Piros Ferenc befektetői kapcsolattartó a Világgazdaságnak elmondta, 75 százalékos szavazati arányt meghaladó részvétel mellett, egyhangúlag fogadta el a közgyűlés a középtávú osztalékstratégiáról szóló javaslatot, ami tulajdonképpen ösztönzés a menedzsmentnek a tulajdonosok részéről. A mostani 2700 forint körüli árfolyamszinteken már a 100-150 forintos osztalék is elfogadható lenne, a 250 forintos osztalékcél pedig kifejezetten attraktívnak mondható még akkor is, ha hároméves horizonton emelkedhet a kamatkörnyezet.
„Szerencsére ma már a magyar piacon sem ritka az osztalékstratégia” – mondta a Világgazdaságnak Miró József, az Erste vezető elemzője. Hozzátette: a blue chipek körében jól kalkulálható, hogy mire számíthatnak a részvényesek. A Richter esetében például a nettó eredmény egynegyede iránymutató a kifizetés tekintetében. A Magyar Telekom az eladósodottsághoz kapcsolt egy 30-40 százalékos komfortzónát, ettől függ a kifizetés mértéke. A Mol kinyilvánította, hogy folyamatosan növelni kívánja az osztalék mértékét. Hasonló az OTP törekvése is, azzal megfejelve, hogy ha nem sikerül megfelelő akvizíciós célpontot találni, akkor nagyobb mértékben növelik az osztalékot. A kispapírok körében ugyan nem tekinthető általánosnak az osztalékstratégia, de például az Alteo, az Állami Nyomda, a Duna House és a Graphisoft Park kiszámítható osztalékpolitikát követ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.