Az osztalékpolitikát is újragondolja a Magyar Telekom, miután áttérnek az IFRS 16 számvitelre – mondta Szabó János, a távközlési társaság gazdasági vezérigazgató-helyettese a Budapesti Értéktőzsde BÉT CEO60 konferenciáján.
„A számviteli változások miatt a lízingszerződések is belekerülnek a mérlegbe kötelezettségként. Többek között az új székház, illetve a bázisállomások, a hálózati eszközökkel kapcsolatos lízingszerződések elszámolását érinti az IFRS 16. Ez az EBITDA-ra is hatással lesz, a számításaink szerint 18 milliárd forintos, nagyjából 10 százalékos pluszt hozhat jövőre a társaságnak” – mondta a Világgazdaságnak Gaál Gellért, a Concorde elemzője. Az új számvitel az adósságot is megemelheti, bár ez minden más szektortársat is érint.
„A nettó adósság, azaz az adósság készpénzállománnyal korrigált összege és az EBITDA hányadosa emiatt megemelkedhet. Ez az úgynevezett net debt/EBITDA mutató 1,4 a Magyar Telekomnál, de a számításaink szerint az új módszert használva 1,8-re emelkedhet majd, ami természetesen hatással lesz a nettó adósság és a saját tőke arányára is – mondta Gaál Gellért. A Telekom évek óta a 30–40 százalékos sávban tartja az eladósodottsági rátát, és ennek teljesüléséhez köti az osztalékkifizetés mértékét. A szakértő szerint az osztalékpolitika számítási módszerére lesz hatással az IFRS 16, ennek mértékét egyelőre nem lehet látni. „Az 5G-szolgáltatáshoz szükséges 700 megahertzes frekvenciapályázat jövő évi költségein múlik majd alapvetően, hogy a 2019-es eredmények után mennyi osztalékot fizet részvényenként a Magyar Telekom. Most is tudnának 45-50 forintot fizetni, de fontos célkitűzése volt a menedzsmentnek, hogy az 5G-aukció idejére levigyék az eladósodottsági mutatót” – tette hozzá Gaál Gellért.
„A 700 megahertzes frekvenciapályázat kiírása 2019 végén várható, a sávot 2020 folyamán vehetik birtokba a nyertesek. Ha az általunk várt 50 milliárd forint körül marad a Magyar Telekom költsége a pályázaton, akkor várhatóan a későbbi eredmények után is marad a 25 forintos osztalék” – mondta Nagy András, az Erste elemzője. A szakértő szerint ez csak akkor csökkenhet, ha nagyon elszállnak az árak az aukción. Emelés egy olcsó aukciónál sem valószínű, hiszen 2022-ben érkezik a 3G- és 4G-szolgáltatásokhoz szükséges frekvenciák megújítása. Utána viszont több évig rendezettek lehetnek a frekvenciakérdések a cégnél – tette hozzá a szakértő.
A Magyar Telekom pénteken közölte, hogy átlagosan 6 százalékos bérfejlesztésről és 400 fős létszámleépítésről állapodott meg a vállalatnál működő érdekképviseletekkel. A cég közölte lapunkkal, hogy az elbocsátások révén felszabaduló költségtömeg egy részét új típusú tudással, készséggel rendelkező munkatársak felvételére fordítják. „A hazai operáció munkaerőköltségei kétmilliárd forinttal csökkennek éves szinten. Ez befektetői szempontból jó hír. Az elküldött munkaerő feladatait részben automatizálással oldhatják majd meg” – tette hozzá Nagy András.
Többre értékeli a papírokat a Goldman
A Magyar Telekom célárfolyamát a korábbi 474 forintról 497-re emelte a Goldman Sachs elemzőház. A távközlési papírra továbbra is fenntartják semleges ajánlásukat. A Thomson Reuters adatbázisában szereplő átlagos célárfolyam 493 forint, az ajánlás tartás. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.