BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részvényenként 130 forint felett fizethet a Mol 2018 után a befektetőknek

A főbb sorokon a várakozásnál is jobban sikerült a Mol negyedik negyedéve, az árfolyam ennek ellenére csökkent.

A Mol árfolyama 0,7 százalékos mínusszal reagált pénteken a társaság negyedik negyedéves gyorsjelentésére. A cég nettó eredménye éves alapon 1,8 százalékkal 78 milliárd forintra emelkedett. Az újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA 28 százalékkal 194,1 milliárd forintra nőtt. A Bloomberg kommentárja szerint a magas olajárak és a fogyasztói szegmens két számjegyű bővülése támasztotta alá a javuló számokat. A Wood & Company szerint erőteljes teljesítményt nyújtott a Mol, különösen a kitermelési üzletágban, a 2,69 milliárd dolláros CCS EBITDA jóval meghaladja a hosszú távú évi 2 milliárd dolláros célt.

„A brit Catcher olajmezőn a negyedik negyedévben napi átlagban a Molra jutóan a korábban tervezettnél 3-4 ezer hordóval többet termelt ki az operátor Premier Oil. Ez emelte a Mol csoport teljes szénhidrogén-kitermelését napi 114,9 ezer hordóegyenértékre. Így nemcsak az eredmény nőtt, de az amortizáció is magasabb lett” – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste szakértője. Ilyenkor az amortizációt a bizonyított készlet arányában írják jóvá, a jövőben kitermelhető mennyiség redukciója értékcsökkenést is okoz. A magasabb termelés miatt a Catcher amortizációja és értékcsökkenése összesen 241 millió dollárral lett magasabb tavaly 2017-hez képest. „Emellett a Catcher mező többletkitermelése az adózásban is lényeges változást hozott. Az Egyesült Királyság területén korábban felhalmozódott adópajzson keresztül több adót tudott jóváírni a vállalat, a korábban leírt eszközök miatt. A negatív jövedelemadó úgy keletkezik, hogy azt a korábban befizetett adókból a nyereségtermelés ellenében írják jóvá” – tette hozzá az elemző.

A kilátások szerint a tavalyi 2,69 milliárd dolláros CCS EBITDA 2,3 milliárdra csökkenhet idén. „Ez ugyan csökkenés, de 2017 és 2018 is csúcsévnek számított a Mol életében. A befektetői prezentációban az szerepel, hogy az előző évhez hasonlóan a tavalyi eredmények után is fizetnek rendkívüli osztalékot. Ez ugyanúgy 42,5 forint körül lehet, mint korábban, az alaposztalékot viszont emelik 5-10 százalékkal, ami az előző 85 forint után 90-95 forintot jelenthet részvényenként” – emelte ki Pletser Tamás. Az IMO 2020 szabályozás miatti többlet-gázolajkereslettel az Erste nem számol az előrejelzésében, így az még okozhat pozitív meglepetést, főleg 2019 utolsó hónapjaiban az előzetes készletezések miatt.

„Az összességében pozitív negyedévben a Mol a finomítói marzs­ok visszaesését a finomított mennyiség növelésével tudta ellensúlyozni. Éves alapon a negyedik negyedévben 2 százalékkal, míg egész 2018-ban 5 százalékkal emelkedett ez a mennyiség, így tavaly a 21 ezer kilotonnát is meghaladta” – emelte ki Wolf Martin, a KBC Equitas elemzője. A 2,3 milliárd dolláros 2019-es CCS EBITDA-előrejelzést hagyományosan konzervatívnak értékelte a szakértő. Ha javul a fundamentális környezet, és a finomítói marzsok a januári zuhanást követően helyreállnak, amire egyébként már februárban is utalnak jelek, akkor nem lenne meglepő, ha a Mol megemelné év közben kitűzött célszámait, ahogy tavaly is tette – véli a KBC.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.