A T-Systemsszel hírbe hozott 4iG árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben idén a BUX-tagok közül. Igaz, az informatikai társaság csak márciusban került be a mutatóba, de az is hozzájárulhatott az emelkedéshez, hogy a 4iG lett a BUX hatodik legnagyobb, 0,91 százalékos súlyú szereplője. Az indexkövető alapoknak és ETF-eknek így be kellett vásárolniuk a részvényből. Fundamentálisan nehéz megítélni a társaságot, hiszen nincs elemzői lefedettsége, így nem állnak rendelkezésre összevethető adatok.
„A híresztelésnek, amely szerint a 4iG megvenné a T-Systemset, a Magyar Telekom szempontjából nem egyértelműek az előnyei, hiszen a leánycégtől származó bevételek folyamatosan növekedtek. Forrásra nincs szüksége a Magyar Telekomnak, és az üdülők eladásából is látszik, hogy vannak még tartalékai a cégnek. A még a Magyar Postától örökölt nyaralókat egyébként nyilván a profil tisztítása miatt adják el, és nem azért, mert rá vannak szorulva a bevételre” – mondta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője.
Az ingatlancégek is jól kezdték az évet, a BIF árfolyama több mint 50, az Appeninné pedig 26 százalékkal emelkedett. Az elemző szerint ez azzal magyarázható, hogy az alacsony hozamkörnyezetben az ingatlanbefektetések még jól teljesítenek, és ebből a tőzsdén is egyre többen akarnak részesülni.
A BUX-lista végén a Waberer’s kullog 32 százalékos mínusszal. A kedvezőtlen utolsó gyorsjelentés után folytatódott az elmúlt egy évben az árfolyamából 62 százalékot vesztő cég lejtmenete. A magas gázolajár sem tesz jót a társaságnak, amelynek rengeteg versenytársa van a piacon. Az Opus és a Konzum sem kezdte jól az évet, a hamarosan egyesülő két cég részvénye nagyjából 10-10 százalékot veszített piaci értékéből. „A kettő az egyhez részvényátváltási arány ellenére nem mindig ugyanolyan arányban változnak az árfolyamok, ami félreárazásnak tekinthető. Hosszú távon akkor lehet komoly régiós szereplő a fuzionáló cégekből, ha tisztítják a portfóliójukat, mert túlságosan szerteágazó a tevékenységük” – tette hozzá Blahó Levente.
A blue chipek közül az OTP árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben. „Az első negyedévben a külföldi befektetők találtak rá a papírra, de ők a rekorderedmény után megtartották pozícióikat. Az utóbbi hetek rekordjai már nem olyan magas forgalom mellett dőltek meg, és délután sem kaptak lendületet az üzletkötések. Ez arra utal, hogy az amerikai befektetők már távol maradtak a pesti parkettől, és inkább a belföldi érdeklődés hajtotta fel a kurzust” – fűzte hozzá az elemző. A szakértő szerint a jövőben sem kap majd nagyobb figyelmet a hazai piac, mert az amerikai indexek csúcsdöntései után inkább ezekre figyelnek a befektetők a feltörekvő piacok helyett. Úgy látja, hogy a friss források inkább az amerikai részvénypiacokra mennek azután, hogy sem az Egyesült Államokban, sem Európában nem várható kamatemelés. „Az idén 11 százalékkal emelkedő BUX kilátásai ennek ellenére kedvezők, a Richter elmúlt havi drágulása folytatódhat, a gyógyszerportfólióban az Esmya helyét gyakorlatilag átveszi a Vraylar. A Mol stabilan viseli az olajpiaci ingadozásokat, és a csökkenő marzsok mellett a kiskereskedelmi forgalom lendületesen emelkedik” – tette hozzá Blahó Levente.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.