BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növelnék a pakisztáni olaj- és gázkitermelést

Beck András | A Mol érdeklődik a pakisztáni tevékenységének bővítése iránt a TAL és a Margala blokkokban. Ezt Berislav Gaso, a Mol kutatás-termelési üzletágának ügyvezető igazgatója mondta azután, hogy a Mol csoport delegációja a múlt héten tárgyalt Pakisztán miniszterelnökével, Imran Khannal Iszlámábádban.

A Mol új területek iránt is érdeklődik, különösen az ország délnyugati részén lévő Beludzsisztánban található Greenfield terület keltette fel a cég érdeklődését – írta a The News Tribe oldal. A Mol CSR-tevékenységet is folytat Pakisztánban, például iskolát is épített, de fatelepítésekben is részt vett, valamint hajléktalanszálló létesítéséhez is hozzájárult. „A Mol kitermeléséből 7 százalékot ad Pakisztán, ahonnan tavaly napi átlagban 7,6, 2017-ben pedig 8,5 ezer hordó kőolaj-egyenérték jutott a cégre. A magyar olajcég 1999 óta van jelen az országban, a Tal-mező egy jól sikerült projekt, de a Mol 2000-ben a beruházás nagy részét eladta, jelenleg a blokk 8,42 százalékban a tulajdona. Sokat nyerhettek volna, ha nem szállnak ki, de kisebbségi tulajdonosként is a mező operátorai” – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. A Tal-blokk 2017-es kitermelése napi átlagban 85 ezer hordó kőolaj-egyenértéket tett ki. A Mol kezében van Pakisztán legnagyobb LNG-előállító létesítménye is, és a társaság az ország ötödik legnagyobb földgáztermelője. Az olajvállalat alapvetően gázt termel ki az országban, amit helyben értékesít. Ilyen szempontból nemcsak a koncessziók miatt, hanem a helyi értékesítés kapcsán is kiszolgáltatott az ottani politikai viszonyoknak. „Pakisztánban nem túl erős a központi kormányzat, sokszor a helyi politikai erőkkel kell kiegyezniük.

A termelés felfuttatásának akadálya lehet, hogy az ország szűkös devizakészletekkel rendelkezik, márpedig a Molt és a többi termelő céget is dollárral kell kifizetni” – tette hozzá Pletser Tamás.

n Megemelte a Mol célárfolyamát a Concorde

A korábbi 3440 forintról 3587 forintra emelte a Concorde a Mol célárfolyamát. A Reuters adatbázisa szerint a Mol átlagos célárfolyama 3668 forint, ez 11,7 százalékkal haladja meg a pénteki árfolyamot, az átlagos ajánlás vétel. A legoptimistább a Renaissance a hazai olajtársasággal kapcsolatban, 4400 forintos célárfolyamot jelölt meg. A legpesszimistább elemző 3100 forintot adott meg. A céget követő tizenegy elemzőből hárman erős vételt, hatan vételt és ketten tartást ajánlanak. Az egy évvel ezelőtti átlagos célárfolyam 3442 forint volt, ettől 5 százalékkal marad el a jelenlegi kurzus. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.