BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

További dollárerősödésre spekulál a piac

Több mint kétéves rekordra emelkedett a dollárerősödésre spekuláló pozíciók száma. A lapunknak nyilatkozó elemző szerint dollárt tartani a legolcsóbb, amíg így marad, drágulhat a zöldhasú.

Bő öt hónapja egy 2,5 százalékos sávban mozog az euró-dollár keresztárfolyam, a jegyzés az 1,12 és 1,15-os szint közt oldalazik. Azonban az elmúlt egy évben egyértelműen a dollárerősödés a tendencia: a zöldhasú csaknem 9 százalékkal drágult a közös európai devizával szemben. Január eleje óta a keresztárfolyam ugyan nem mozdult ki a kereskedési sávból, de azért a dollár trendszerűen drágul, 1,8 százalékot az idei első negyedévben.

A korábbi elemzői prognózis nem igazolódott be. A devizapiaci szakértők az euró drágulását várták, mivel az amerikai Fed már tavaly év végén valószínűsítette, hogy felhagy a szigorítással, míg az Európai Központi Banktól (EKB) azt a jelzést várták, hogy az idén elkezdi a monetáris normalizálást. Ennek ellenére csaknem egy éve a nettó short pozíciók vannak többségben az euró-dollár keresztárfolyamban: a nettó pozicionáltság tegnap mintegy százezer kontraktus volt az eurógyengülésre. A dollárindex emelkedésére csaknem 29 ezer pozíció épült ki, 2017 elején volt utoljára ennél több, a történelmi rekord 40 ezer. Az EKB szerdai kamatdöntő ülése után tovább gyengült az euró. A Commerzbank elemzése szerint azért, mert Mario Draghi jegybankelnök bevallotta: a kormányzótanács meg sem tárgyalta, hogy a negatív kamatkörnyezet milyen hatással van a bankszektor profitabilitására. A kereskedők eszerint attól tartanak, hogy a negatív kamatok visszafogják a hitelbővülést, emiatt az EKB-nak fenn kell tartania a laza politikát, és állandósul a negatív kamatkörnyezet, pont úgy, mint Japánban. Móró Tamás, a Con­corde Értékpapír Zrt. vezető stratégája hangsúlyozta: a fejlett piacokon egyedül a dollár reálkamata nulla, a többi devizáé negatív. „Amíg dollárt tartani a legolcsóbb, addig a dollárt keresik a befektetők.” Az elemző szerint, ha akár Japánból, akár az euróövezetből érkezne olyan jelzés, hogy a reálkamatok megindulhatnak a nulla százalék felé, akkor a befektetők elfordulhatnának a zöldhasútól. „Addig viszont az euró­val kapcsolatos befektetői hangulatot a rendezetlen Brexit, a német gépjárműipar nyűglődése és a küszöbönálló amerikai–uniós kereskedelmi háború vezérli.”

A Fed szerda este közzétett jegyzőkönyve azt valószínűsítette, hogy az idén már nem lesz kamatemelés, de több döntéshozó úgy vélte: a körülmények alakulhatnak úgy, hogy mégis emelik az irányadó rátát. Az EKB is kizárta az idei kamatemelést, és az inflációs folyamatoktól tette függővé a szigorítást, de a határidős árazások alapján kétéves időtávban egy-két emelést áraznak a befektetők. Ha a Fed lép, jókora dollárerősödésre számíthatunk, de ha mindkét jegybank tétlen marad az idén, vélhetően nem kell a sokkal az 1,12-os szint alá gyengülő eurótól tartani. A forint kapcsán is érdekesen alakul a piaci vélemény. Az MNB március 26-i jelentése szerint március derekán többségben voltak a forinterősödésre spekuláló külföldi befektetők. A hazai deviza azonban pont akkor kezdett gyengülni, azóta 2,5 százalékot esett az euró­val szembeni keresztárfolyam. Móró Tamás szerint a nagy mennyiségű shortolásra játszó kontraktus lezárása okozta az érdemi gyengülést, ezért is kerülhettek többségbe a long pozíciók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.