A z Alteo a tavalyi 130 millió forintos nyereség után az idén 24 millió forint mínuszt szedett össze az első negyedévben – derült ki a pénteken közzétett befektetői prezentációból. A működési eredmény 18 százalékkal lett gyengébb, az EBITDA-n viszont 12 százalékot javított az árbevételét negyedével növelő társaság. A profit csökkenését elsősorban a befektetések miatt megnövekedett értékcsökkenéssel és a magasabb hitelállományhoz kapcsolódó kamatköltségekkel indokolták. A nagyobb árbevételt mindenekelőtt az energia-kiskereskedelmi szegmens piacszerzésével és a zuglói erőmű tavalyi konszolidációjával érték el a cég közleménye szerint. Ezt mérsékelte, hogy két, a kötelező átvételi rendszerben (KÁT) termelő szélerőmű 2018 első fél évének végére, a gibárti vízerőmű pedig tavaly szeptemberre elérte a limitet, következésképp ezek árammennyiségét idén már piaci áron, olcsóbban kénytelen értékesíteni az Alteo.
A KÁT-on belüli kedvezményezett áramtermelés árbevétele 33 százalékkal csökkent, 135 millió forintot tett ki, az üzletág EBITDA-ja 40 százalékkal lett kevesebb, 82 millió forint lett. Ezt kompenzálta a villamosenergia- és földgáz-kiskereskedelmi szegmens 49 százalékos bővülése. Az árbevétel itt 2,67 milliárd forintra nőtt, míg az EBITDA a tavalyi 5 millió forintról 61 millióra ugrott. A villamosenergia-kereskedelem fedezete 34 millió forinttal, a gázkereskedelemé 14 millióval növekedett.
A KÁT-on kívüli hő- és villamosenergia-termelés bevétele 33 szá-
zalékkal 3,87 milliárdra nőtt, EBITDA-ja pedig 42 százalékos növekedéssel 266 millió forintra. Ebben a szegmensben a bevételek jobban emelkedtek, mint a költségek, de a Zugló Therm Kft. konszolidációjából adódó szén-dioxid-többletkibocsátás és a kvóta drágulása növelte a ráfordításokat. Az energetikai szolgáltatásokból származó bevétel 223 százalékkal 3,46 milliárd, az EBITDA 135 százalékkal 636 millió forintra nőtt, elsősorban a saját kivitelezésű balatonberényi és nagykőrösi naperőmű-beruházások folytán.
„Az elmúlt években beruházásainkkal a növekedési pályánk szilárd alapjait kívántuk megteremteni. A jövőben további aktív befektetési tevékenységgel növeljük eredményességünket” – közölte ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója. Pénteken a papír félszázalékos pluszban, 776 forinton hagyta el a parkettet, 1,78 millió forintos forgalom mellett. Az idén 21,2 százalékkal emelkedett az Alteo kurzusa. A részvényre érvényes egyéves célárfolyam 1049 forint, amelynek elérése 35 százalékos felértékelődést jelentene. Az Alteo azt is bejelentette, hogy refinanszírozza a júliusban lejáró, 625 millió forint össznévértékű zérókupon-kötvényét. Az új kötvényeket várhatóan három–öt év közötti futamidővel és a kereslettől függően legfeljebb 1,5 milliárd forint értékben bocsátja ki. A cég a korábban kibocsátott kötvényeinél alacsonyabb hozamfelár elérésére törekszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.