Két elemzőház is jelentősen módosította a múlt csütörtökön, illetve pénteken Richter-célárfolyamát. A végeredmény konszenzusos, mind a Jefferies, mind az Erste 5700 forint körüli árfolyamcélt jelölt meg, csak az oda vezető út volt teljesen ellentétes. Az Erste szektorelemzője 6950-ről 5690 forintra csökkentette a célárat, az ajánlása változatlanul felhalmozás, míg a Jefferies 4460 forint után 5760-ra emelt, a javaslat az eddigi alulsúlyozás helyett vétel. A két elemzőház ezzel feladta markáns különvéleményét a Richterrel kapcsolatban, a frissített célárak a Reuters-adatbázisban lévő, 5844 forintos mediánhoz közelítenek.
Egyik elemzésben sem szerepelhetett az a pénteki hír, amely a Richter biológiai úton előállított csontritkulás elleni szerének japán piacra való bevezetéséről szólt. Egy hónappal a készítmény európai rajtja után a Terrosa forgalmazási engedélyt kapott Japánban, a bioszimiláris teriparatide-ot a Richter licencpartnere, a Mochida Pharmaceutical forgalmazza majd. Beke Zsuzsa, a Richter PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője a Világgazdaságnak elmondta: a Terrosa 2019 negyedik negyedévében kerülhet a japán gyógyszerpiacra. Az ártámogatással kapcsolatos egyeztetések még folyamatban vannak, ezért sem a Mochida, sem a Richter nem tesz közzé árbevétel-várakozásokat. A megállapodás mérföldkő-kifizetéseket nem tartalmaz, a magyar gyógyszergyártó – mint más licencmegállapodásai szerint is – royaltyban részesül. A két fél keresi a további fejlesztési lehetőségeket, de hogy ez mely gyógyszerszegmensre értendő, arról korai lenne beszélni – mondta Beke Zsuzsa. A Terrosa újabb országokba való bevezetéséről egyelőre nem nyilatkozott a Richter, a további piacok vizsgálata azonban napirenden van.
A hírt mérsékelt optimizmussal fogadta a piac, de még a Jefferies jókora céláremelésével együtt sem tudta az árfolyam átvinni az 5000 forintos ellenállást, az indexátsúlyozásokkal némileg torzított kereskedés végén 4920 forinton, 0,4 százalékos emelkedés után pihentek meg a gyógyszergyártó papírjai.
A hír pozitív, vélte az Erste elemzési vezetője, Miró József, hiszen bizonyítja, hogy a Richter bioszimiláris stratégiája képes szállítani az eredményeket, de a piacbővítés pénzügyi hatása még nem jelentős. A Világgazdaság kérdésére – mi volt az oka a sokakat meglepő, 18 százalékos célárvágásuknak – Miró József kifejtette, szektorelemzőjük szerint az Esmya-értékesítések elmaradnak a várakozásoktól, a kötelező gyógyszer-azonosítás (szerializáció) miatt pedig a Richter generikusportfóliója hozhat a vártnál gyengébb számokat. Az Erste erre az évre és a következőre is rontott a Richter üzemieredmény-kilátásain, s ezzel együtt módosította lefelé a célárat.
Az újra optimistává váló Jefferies lépését egyértelműen a Richter által kifejlesztett, Amerikában Vraylar néven forgalmazott antipszichotikum vártnál jobb értékesítési adatai magyarázzák. Az elemzőház várakozása az eddigi trendek és a gyógyszer indikációjának kibővítése után az, hogy éves alapon 70 százalék felett nőhetnek a Vraylar-eladások, s a Richter bevételrészesedése is ennyivel emelkedhet. Elemzőjük már kétmilliárd dollár feletti forgalmat vár a cariprazine-hatóanyagú készítménytől a csúcsévben. A Jefferies ugyanakkor szkeptikus a Richter bioszimiláris stratégiáját illetően: a piaci szegmenst sokszereplősnek, a fejlesztéseket költségesnek tartják, a Terrosa hatását a Richter jövedelmezőségére erősen limitáltnak vélik.
Szokás szerint három forgatókönyvet vázolt a cég, ezek közül a legérdekesebb a pozitív verzió, ha ez teljesül, 7400 forintos Richter-célárfolyam következne, amely magasabb a 2017 nyarán elért, 7296 forintos történelmi rekordárnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.