BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump újabb terve a Richtert is érinti

Donald Trump elnök új eszközzel érné el, hogy olcsóbbak legyenek a gyógyszerek Amerikában. A Richter csúcskészít­ményének pozícióit azonban nem veszélyeztetik az intézkedések, bár legfőbb riválisának ára jelentősen eshet.

Donald Trump lehetővé tenné az Egyesült Államok gyógyszer-nagykereskedői és patikahálózatai számára, hogy az amerikainál sokkal olcsóbb vényköteles szereket hozzanak be Kanadából. A terv a Richter szemszögéből is érdekes, hiszen vezető terméke, a skizofrénia és a bipoláris zavarok tüneteinek enyhítésére kifejlesztett, cariprazine hatóanyagú Vraylar három és fél éve elérhető az Egyesült Államokban, az ottani forgalmazó pedig Kanadára is rendelkezik termékértékesítési jogokkal. A Vraylar amerikai forgalma jövőre a várakozások szerint meghaladhatja az egymilliárd dollárt, amely után a Richter 17-18 százalékos jogdíjrészesedéssel kalkulálhat. Érdekes mellékszál a méhmióma kezelésére szolgáló Esmya készítmény, amely az Egyesült Államokban nem kapott forgalmazási engedélyt, Kanadában viszont évek óta értékesítik Fibristal néven.

Eddig Florida és három további állam fogadta el az USA-n kívül gyártott és forgalmazott biztonságos gyógyszerek importját lehetővé tévő jogszabályt, a zöld jelzéshez azonban még szövetségi jóváhagyás is szükséges. New York állam még nem csatlakozott, de demokrata párti kormányzója, Andrew Cuomo januárra ígérte, hogy előállnak a vényköteles gyógyszerek árának csökkentését célzó javaslatukkal. Ha a szabályváltoztatást célzó tervet elfogadják, akkor is még évekbe telhet, hogy az államok ténylegesen gyógyszereket importálhassanak. A behozott szereket az FDA címkéivel kell majd ellátni, és biztonsági tesztek is várnak a készítményekre.

A tervezet kizár számos medicinát: intravénás gyógyszereket, oltóanyagokat, biológiai úton előállított szereket és inzulint. Egyelőre nem tudni, mekkora költségeket takaríthatnak meg az amerikai betegek, de az amerikai gyógyszerek listaára átlagosan 3,2-szerese a kanadainak, a Vraylar közvetlen riválisának tartott Abilify például hatszor annyiba kerül az Államokban, mint Kanadában.

A túlzó árakkal kapcsolatban az amerikai gyógyszergyártók rendre arra hivatkoznak – emlékeztetett a Politico –, hogy a magas listaár oka egyszerűen az, hogy a biztosítótársaságok és a nagykereskedők túl nagy árkedvezményt kényszerítenek ki tőlük. A lap idézi Jim Greenwoodot, az amerikai gyártókat képviselő Biotechnológiai Innovációs Szervezet vezetőjét, aki Trump tervét üres gesztusnak tartja, amely veszélyezteti a betegbiztonságot, és nem biztos, hogy pénzt takarít meg a fogyasztóknak.

A tervet a kanadai kormány is bírálja, mondván, a kivitel nem csökkentené jelentősen az amerikai árakat, ráadásul ideiglenes gyógyszerhiánytól is tartanak Ottawában. A kormány ellátási zavar esetén bármikor kész az exporttilalom elrendelésére, és jelezte, hogy a kanadai gyártókapacitások aligha elegendők egy nála tízszer nagyobb piac kiszolgálására.

A Richternél a Világgazdaságnak nem kommentálták Trump tervét, mint jelezték, az ügyben a Vraylart Amerikában és Kanadában képviselő Allergan az illetékes. Miró József, az Erste vezető elemzője szerint az Allergan minden bizonnyal megakadályozza, hogy piaci pozíciói sérüljenek az Egyesült Államokban, tehát reexport céljára sem adná olcsóbban a készítményt. Amerikában a Vraylar átlagos havi adagjának listaára egyébként 1000 dollár, a gyógyszer a piaci bevezetése óta már háromszor drágult.

Amerikában

a gyógyszerek átlagosan

3,2

-szer kerülnek többe,

mint Kanadában

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.