Pénz- és tőkepiac

Búcsút int a tőzsdének a Springer konszern

Részvényeinek a frankfurti börzéről való kivezetését kezdeményezi az Axel Springer médiakonszern. A hét végi bejelentés szerint a kivonulás előtt még lehetőséget biztosítanak a kisrészvényeseiknek, hogy papíronként 63 euróért eladják részesedésüket a sajtóvállalat egyik fő tulajdonosának, az amerikai Kohlberg Kravis Roberts (KKR) magántőkealapnak, amely az Axel Springerrel kötött megállapodásban vállalta az ajánlattételt. A 35 éves tőzsdei pályafutásának befejezésére készülő berlini sajtókonszern tavaly lépett stratégiai együttműködésre a KKR tőkealappal a digitális üzletági fejlesztések felgyorsítására. A több mint 16 ezer embernek munkát német vállalat, amely a többi között a Bild és a Die Welt című lapok kiadója, már viszonylag régóta jelen van az online hirdetések piacán is. Magyarországon a Blikk, a Kiskegyed, a Glamour, a Hölgyvilág és számos tévéújság tartozik a portfóliójába.

A KKR egyébként tavaly tett már egy 63 eurós ajánlatot a Springer konszern részvényeire, aminek eredményeként 44,9 százalékra nőtt a befolyása a cégben, a közkézhányad pedig 3,6 százalékra apadt. A cég összesen 107,9 millió darab részvényének a 45,4 százaléka felett az alapító Axel Springer özvegye, Friede Springer és Mathias Döpfner, az igazgatóság elnöke rendelkezik. A közlemény szerint ők nem kívánják részesedésüket csökkenteni. Szintén megtartják összesen 6 százalékos részvénypakettjüket Axel Springer unokái, Ariane Melanie Springer és Axel Sven Springer, noha ők tavaly érdekeltségük egy részét értékesítették a KKR-nek.

Az amerikai befektetővel folytatott együttműködésről Mathias Döpfner az ősszel azt nyilatkozta a Süddeutsche Zeitungnak, hogy végre találtak egy partnert, amellyel a kiadó megvalósíthatja növekedési stratégiáját. A magántőkealap ugyanis nem rövid távon gondolkodik, hanem az a célja, hogy a vállalkozás értékét ötéves horizonton maximalizálja.

Az Axel Springer forgalma az utolsó lezárt üzleti évében, 2018-ban 11 százalékkal 3,2 milliárd euró­ra esett, az árbevétel 70 százaléka viszont már a digitális üzletágból folyt be. A társaság egy részvényre eső nettó nyeresége (EPS) 1,68 euróra zuhant a megelőző évben elért 3,2 euróról, miközben az osztalékot 10 centtel 2,1 euróra emelték. Az online hirdetések piacán a Springer érdekeltségébe tartozik a munkahelykereső portált működtető StepStone csoport, valamint több német ingatlanos oldal. Szeptember végén a konszern bejelentette, hogy több millió euróért korszerűsíti a Bildet és a Die Weltet, ugyanakkor a cégcsoportnál létszámcsökkentést hajtanak végre. Pénteken az Axel Springer részvényei 0,7 százalékkal 62,95 euróra drágultak.

Ezek is érdekelhetik