Kadlót Tibor | Jelentősen megemelte a Richter Gedeon részvényének célárát a Jefferies, a korábbi 6800 forint helyett 7700 forintra várja az árfolyam emelkedését. A New York-i székhelyű befektetési bank ajánlása továbbra is vétel. Egy héten belül ez a második nagyarányú felminősítés, a Bank of America múlt hétfőn 7580 forintra srófolta fel a Richter célárfolyamát. A hétfői záróárhoz képest 15 százalékkal érhet többet a Richter-papír a Jefferies szerint, a prognózis teljesülése esetén az eddigi 7296 forintos maximumát is jócskán megdöntheti a kurzus.
A Jefferies középtávon is nagy értéket lát a Richterben, az átfogó gyógyszeripari elemzésében azon kevés társaság között szerepel, amely öt éven belül megduplázhatja árazását. A Richter-részvény 120 százalékkal kerülhet feljebb 2024-ig, ami 17 százalékos évesített átlaghozamot jelentene. Ennél magasabb megtérülésre egyetlen másik speciális gyógyszergyártótól sem számítanak a Jefferies szakértői.
A magyar gyógyszergyártó részvényei a jelentős felértékelődési potenciál mellett is egyre olcsóbbakká válhatnak a következő években. A 2019-es 14,5-es P/E-ráta idén 11,4-re, jövőre pedig 9,7-re ereszkedhet a Jefferies várakozása szerint, vagyis egy forint nyereségért tavaly még csaknem 15 forintot kellett fizetni, jövőre viszont már 10 forint is elég lehet.
A Jefferies optimizmusának fő oka a Vraylar csúcskészítmény, amelynek eladásai éves alapon 80 százalékkal nőttek azóta, hogy a bipoláris depresszió kezelésére is megkapta az alkalmazási engedélyt. A termék értékesítése a becslésük szerint az évi 2,5 milliárd dollárt is elérheti, a royaltykifizetések a következő öt évben évente átlagosan 27 százalékkal növelhetik a Richter-EBITDA-t. A Vraylar után járó royalty hosszú távon nem lesz fenntartható a szabadalmi védettség 2028-ban esedékes lejárta miatt – figyelmeztetett a Jefferies. Szerintük a cég papírjai most túl magas diszkonton forognak: az alaptevékenység ugyanis kiheverte a szerializáció okozta nehézségeket, a kifejlesztett, de még piaci bevezetés előtt álló termékek pedig további növekedései lehetőséget rejtenek. A Vraylar exkluzív jogainak elvesztése után a nőgyógyászati és a bioszimiláris termékek palettájának bővítése adhat lendületet a növekedésnek.
Mindezek tükrében a Richter még a legnagyobb diszkonttal forgó kelet-közép-európai gyógyszerrészvények között is meglepően alulértékelt, amit a Jefferies szerint a régió politikai és devizakockázatai magyarázhatnak. Ezek viszont nem veszik figyelembe a hazai gyártó átalakuló üzleti modelljét, azt, hogy a Richter a védjegyzett generikus készítményektől a páneurópai speciális gyógyszergyártás felé fordul. A Jefferies szerint ez a hangsúlyváltás prémiumot hoz a régiós versenytársakkal szemben, aminek az árazásban is meg kell jelennie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.