Rég nem látott mértékben bővült a befektetési alapok nettó eszközértéke novemberben, az állomány egy hónap alatt 2,15 százalékkal gyarapodott, és már 7355 milliárd forint volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái szerint. Igen kedvezően alakult a devizaárfolyam-változás a befektetők szemszögéből, csak a forint novemberi gyengülése 20 milliárd forinttal növelte az alapokban elhelyezett vagyont. Az árfolyamnyereség közel másfél éve a legnagyobb mértékű volt. A hozamokon 58 milliárd forintot nyertek a befektetési jegyek tulajdonosai, ennél nagyobb nyereséget csupán januárban és szeptemberben értek el a megtakarítók. Kiemelkedő hónapot zárt a befektetési jegyek értékesítése is, novemberben 77 milliárd forinttal emelkedett az alapkezelőknél lekötött tőke. A tranzakciók eredője utoljára 2017 októberében haladta meg a mostani szintet, akkor 128 milliárd forint pluszt mutatott a mérleg. Az említett kedvező hatások eredményeként egy hónap alatt 155 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapok vagyona, ami csaknem kétéves csúcsnak felel meg. A teljes állományváltozás legutóbb 2017 decemberében szárnyalta túl a százmilliárdot.
A hónap nyertesei a legszélesebb befektetési kategóriát képviselő ingatlanalapok voltak, az itt kezelt vagyon 66 milliárd forinttal gyarapodott. A befektetők 50 milliárd forintnyi friss tőkét helyeztek ezekbe az eszközökbe, ez csaknem kétszerese az előző havi értékesítésnek. Az ingatlanalapok népszerűsége ezzel visszatért a Magyar Állampapír Plusz megjelenése előtti szintre. Az eszközosztályt választók döntését a devizaárfolyam és a hozamok is visszaigazolták, az előbbi öt, az utóbbi 12 milliárd forinttal növelte az ingatlanalapok vagyonát.
Jó lehetőséget láttak a vegyes alapokban a megtakarítók, az októberi kilencmilliárd forint után 41 milliárd forintra ugrott a kategória befektetési jegyeinek nettó értékesítése. A részvényekbe és kötvényekbe is fektető alapok 14 milliárd forintos árfolyam-erősödést könyvelhettek el, de a devizahatáson is négymilliárd forintos hasznot realizálhattak a befektetők.
Ennél is jobban jártak, akik a részvénypiaci alapokat részesítették előnyben. Bár a részvényalapokat ezúttal alacsony érdeklődés övezte – a befektetési jegyekből csupán kétmilliárd forinttal vásároltak többet a visszaváltott mennyiségnél –, a hozamok 17 milliárd forinttal jutalmazták az eszközosztály mellett kitartókat. A kötvényalapoktól ezúttal is elfordultak a megtakarítók, az értékesítés eredője ezúttal ötmilliárd forintos mínuszt mutatott, amit a devizahatás és az árváltozás ezúttal kompenzálni tudott, a teljes vagyon így szerény, kétmilliárd forintos bővüléssel zárta a hónapot. Jól ment a származtatott alapoknak, amelyek minimális tőkebeáramlás mellett is kilencmilliárd forintos hozamot szállítottak, amihez a devizahatás további egymilliárd forintot tett hozzá. A garantált alapok tőkéje újabb tízmilliárd forinttal apadt, ezen szinte semmivel nem tudott enyhíteni a befektetési jegyek értéknövekedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.