Pénz- és tőkepiac

Egyre sürgetőbb az egységes Google-adó

Kadlót Tibor | Káoszhoz vezethet, ha az év végéig sem sikerül megállapodni egy nemzetközileg egységes digitális adóról – figyelmeztetett Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a rijádi G20-csúcson a Reuters tudósítása szerint. A tárcavezető azzal érvelt, hogy az országok a saját kezükbe vehetik az irányítást, így világszerte számos különböző, egymással akár ütköző helyi digitális jelenne meg, amely az európai technológiai vállalatoknak is versenyhátrányt okozhat. Az ugyancsak a digitális adóharmonizációban érdekelt Egyesült Államok büntetővámokkal reagálna a főként az amerikai vállalatokat érzékenyen érintő egyedi szabályozásokra. Ez utóbbit Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter is megerősítette a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő szervezet hét végi szaúd-arábiai tanácskozásán, hozzátéve, hogy diszkriminatívnak tartják az amerikai vállalatokat célzó adókat. Az európai országok egy ideje próbálkoznak az Amazon, a Google, a Facebook és társaik megregulázásával, ezek ugyanis kiterjedt gazdasági tevékenységük ellenére mostanáig kihúzták magukat a helyi közteherviselés alól. Franciaország már tavaly tető alá hozta saját Google-adóját, amely a technológiai óriáscégek helyben megtermelt árbevételét sújtja 3 százalékos közteherrel. A spanyol kormány pedig a múlt héten bólintott rá a digitális adó bevezetéséről szóló javaslatra, amelynek értelmében a globálisan 750 millió euró, belföldön pedig

3 millió euró éves bevételű vállalatokkal ugyancsak 3 százalékos adót fizettetnének. A baloldali koalíciós kabinet emellett pénzügyi tranzakciós közterhet is kivetne, az egymilliárd euró feletti piaci értékű társaságok részvénykereskedelméből is leszednék a sápot. A britek saját javaslata szerint pedig – az amerikai nyomás ellenére – már tavasztól 2 százalékos digitális közterhet szednének.

A franciák és a spanyolok azonban csak 2020 végétől szednék be az új közterhet, türelmi időt hagyva az OECD-nek, amely több mint egy éve folytat tárgyalásokat az érintettek részvételével annak érdekében, hogy egységes, globális keretbe foglalt szabályozást készíthessen. A nemzetközi gazdasági szervezet júliusra megállapodást akar a tervezett adó technikai részleteiről, amihez a G20-ak támogatását is megnyerné 2020 végéig. A döntést nehezíti, hogy több EU-tagállam ellenzi az új, egységes közterhet, az Egyesült Államok pedig az év végi elnökválasztásig aligha hoz döntést a kérdésben.

USA google-adó digitális adó Franciaország G20 OECD
Ezek is érdekelhetik