A tizennyolc közepes kapitalizációjú tőzsdecég árfolyammozgását követő BUMIX a tavaly nyári, július 5-i 4531 pontos mindenkori csúcsértéknél 18,3 százalékkal jár lejjebb. Ilyen alacsony szinten a mid cap mutató 2018 októbere óta nem állt. Összehasonlításképpen: a BUX 11 százalékkal emelkedett a 2019. július elejei szintekről.
Összességében nincs baj a hazai középvállalatokkal, a magyar mid capek árfolyamát az elmúlt időszakban azonban már kevésbé a felfokozott várakozások mozgatják. A kis és közepes kapitalizációjú cégek árazását sokkal inkább az alapján határozza meg a piac, hogy milyen fundamentumok lehetnek a részvényeik mögött. „Az ide sorolt részvények mögött álló társaságok egy részét illetően 2017 óta számos átalakulás – egybeolvadások, új tulajdonosok megjelenése – történt, de véleményem szerint további egy-két év szükséges, amíg az átalakításokkal járó folyamatok letisztulnak. A kiemelt befektetői érdeklődéssel övezett Opus és a 4iG társasággal kapcsolatban az a piac várakozása – mondta Virág Ferenc, a Random Capital tanácsadója –, hogy az idei első féléves eredménybeszámoló lehet az, amely alapján meghatározható, mekkora a konszolidált vagyonelemek vagy elnyert pályázatok tényleges hatása a nettó eredményességre. El kell ismerni, hogy az elmúlt fél-egy éves időszak valóban nem a kis és közepes méretű tőzsdei cégek részvényeiről szólt, amit a forgalom alakulása is jól jelez.”
A BUMIX-tagok közül a legnagyobb hozamot féléves időtávon a Graphisoft Park-részvények emelkedésén lehetett elérni. Az ingatlancég papírjai azután fordultak határozottan észak felé, hogy a társaság menedzsmentje bejelentette, részvény-visszavásárlási aukciót tart – közgyűlési jóváhagyás esetén – április 3-án. A Park részvényeivel jelenleg a mindenkori, 5400 forintos történelmi rekordárfolyam közelében kereskednek. Sokat emelkedtek az Akko Invest részvényei is, gyakori, hogy nagyobb befolyással rendelkező pakettek cserélnek gazdát. A társaság tegnapi tájékoztatása szerint az AGY69 AG február 18-án tőzsdén kívüli ügyletben 3,33 millió darab Akko-részvényt értékesített, ami után a részesedése a 20 és a 15 százalékos bejelentési küszöbérték alá, 12,63 százalékra csökkent.
Felülteljesítőnek tekinthetők a BUMIX osztalékpapírjai is, az ANY Biztonsági Nyomda részvénye 10, a Masterplasté 5,8, a BIF-é 5 százalékkal erősödött. Azonban a tizennyolc kibocsátó közül kilencnek a részvényei kevesebbet érnek, mint tavaly júliusban, a legnagyobb árfolyamveszteséget az Enefi–4iG–CIG Pannónia hármas szenvedte el. Az Enefi sokat javított hétfőn, a társaság részvényei 21 százalékot raliztak egy számukra kedvező romániai bírósági ítélet hírére. A CIG részvényesei a Budapesti Értéktőzsde közzétételi menetrendje szerint tegnapra várták a biztosítótársaság negyedéves jelentését, a cég azonban március 26-ra halasztotta a közzétételt. Akkorra fejeződik be ugyanis vagyonbiztosító leányvállalata, az Emabit Zrt. átvilágítása és rendbetétele (ez a cég volt az elszenvedője az olaszországi kezesi biztosításokkal összefüggő csalássorozatnak). Kismértékben emelkedtek tegnap az Appeninn-részvények. Mint arról beszámoltak, megkezdték a felújítási munkákat a balatonvilágosi Club Aliga területén, az idei szezonra felújítják a strand és a kikötő parti környezetét. A BUMIX-kosárban szereplő kibocsátók feléről rendszeresen jelennek meg elemzések a BÉT honlapján, várakozások szerint a kör hamarosan a legnagyobb súllyal szereplő Opusszal bővülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.