BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pozitív meglepetés van kilátásban

Több éve nem láttunk pozitív eredményváltozási rátát az S&P 500-as indextagok negyedéves jelentéseiben, de most a technológiai titánok átbillentették a mutatót. A jövő azonban kérdéses, a legtöbb cég még nem tudja megbecsülni a koronavírus számszerűsíthető hatásait.

Pozitív tartományba emelkedett a február 7-i héttel az S&P 500 indexben szereplő vállalatok kombinált növekedési rátája – hívta fel rá a figyelmet a FactSet. Ez a mutató a már közzétett eredményeket és a még nem publikáló társaságok előrejelzéseit is tartalmazza. A kombinált mutató utoljára 2018 utolsó negyedévében volt a pozitív tartományban, azóta általános eredménycsökkenés volt a trend. Most azonban jóval meghaladja a december végén előre jelzett 1,7 százalékos csökkenési ütemet.

Ha a jelenlegi állás változatlan marad az amerikai gyorsjelentési szezon végéig, akkor 2019 negyedik negyedévéhez 0,7 százalékos növekedést társíthatunk. Tavaly év vége óta a FactSet számításai szerint 8,5 milliárd dollár értékben közöltek az indextagok pozitív eredménymeglepetést, azaz olyan nettó nyereséget, amely magasabb volt a konszenzusban vártnál. Nem meglepő, hogy az információtechnológia adott hozzá legtöbbet a növekedéshez, a meglepetés 63 százalékát, nettó 5,4 milliárd dollárt. Az egy részvényre jutó eredmények (EPS) alapján az Apple (4,99 dolláros EPS a várt 4,55 dollár helyett), a Microsoft (1,53 dollár a várt 1,32 dollár helyett) és az Intel (1,52 dollár a várt 1,25 dollár helyett) nagyban segített, hogy az IT-szektor kombinált növekedési rátája 5,1 százalékra ugorjon február 7-re a december végén várt 1,9 százalékos csökkenés helyett. A FactSet megemlíti az Alphabet és az Amazon kiemelkedő teljesítményét is.

Az elemzőház azt is megvizsgálta, hogy a koronavírussal kapcsolatos aggodalmak beépültek-e már a tőzsdei társaságok kommunikációjába. A FactSet a gyorsjelentéseket követő konferenciahívások leiratait tekintette át, és azt találta, hogy az S&P 500 tagjai közül a gyorsjelentését már leadó 364 társaság közül 138 cég összefoglalójában megjelent a koronavírus kifejezés. Az információtechnológia, az egészségügy és az ipari termelő vállalatok jelentették be legnagyobb gyakorisággal, hogy negatív következményekre számítanak. A 138 indexkomponens Kínával szembeni átlagos bevételi kitettsége magasnak mondható, 7,2 százalék, miközben a teljes kitettsége mindössze 4,8 százalék. A járványügyi fenyegetettséget megemlítők 34 százaléka még nem tudta megmondani, hogy milyen pénzügyi hatásra lehet számítani. Huszonöt százalékuk azonban már jelezte, hogy éves előrejelzésükben is megjelenhet ez a veszély, és előfordulhat, hogy éves előrejelzésüket később módosítaniuk kell majd lefelé. Jó példa erre a Ralph Lauren, ahol február 4-én a konferenciabeszélgetésen még csak általánosságokról tudtak beszélni, 13-án viszont már számszerűsítették a várt negatív hatásokat: 55-70 millió dollár kiesést az értékesítésben és 35-40 millió dollár negatívumot a működési eredményben. Ez azt mutatja, hogy bár most a 2020 első negyedéves eredmény-előrejelzések még pozitívak, a később érkező figyelmeztetések elronthatják a képet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.