BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Amazon már 126 milliárd dolláros bevételnél tart

Rekordot rekordra halmozott az Amazon a negyedik negyedévben, ám mivel Jeff Bezos hátrább lépett, elmaradt a tőzsdei tűzijáték.

Még a vártnál sokkal jobb negyedik negyedéves pénz­ügyi mutatók sem tudták ellensúlyozni Jeff Bezos távozásának hírét a cég befektetőinek körében. Bár az online kiskereskedelem óriása a Refinitiv elemzői konszenzusánál 6 milliárd dollárral nagyobb, mintegy 126 milliárd dolláros forgalmat ért el, egy részvényre jutó nettó nyeresége (EPS) pedig az elemzők által előre jelzett 7,23 dollár helyett 14,1 dollár lett, az Amazon-részvények az amerikai tőzsdenyitás előtti elektronikus kereskedelemben mégis mínuszba süllyedtek, igaz, csupán néhány tizedszázalékkal. Pedig hatalmas a növekedés éves bázison, tavaly ilyenkor 87 milliárd dolláros bevételről és 6,5 dolláros EPS-ről jelentett a cég.

Ráadásul Jeff Bezos úgy távozik, hogy közben marad is. Feláll ugyan a vezérigazgatói székből az idei év harmadik negyedében, ám azzal egyidejűleg az újonnan kreált ügyvezető elnöki (executive chairman) pozíciót foglalja el. A félreértések elkerülése végett Brian Olsavsky, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese definiálta is az új munkakört, eszerint az ügyvezető elnök minden jelentős akvizícióval kapcsolatos és egyéb stratégiai döntésben részt vesz. Maga Bezos azt hangsúlyozta, hogy az ilyen sikeres időszak a legalkalmasabb a váltás lebonyolítására, egyébként pedig az új termékek és kezdeményezések körül kíván majd bábáskodni. A társaságon kívül nem fog megfeledkezni az alapítványairól, a korábban megvásárolt The Washington Postról és a Blue Origin nevű űrvállalatáról sem.

Az új főnök sem ismeretlen a részvényesek táborában, hiszen arról az Andy Jassyről van szó, aki eddig a konszern felhőalapú platformját hasznosító Amazon WEB Services (AWS) nevű leányvállalatot irányította. Az 52 éves menedzser 1997-ben úgy érkezett az Amazonhoz egyenesen a Harvard Business Schoolból, azaz az amerikai elitegyetem üzleti szakáról, hogy azt sem tudta, mi lesz a munkája. Aztán részt vett az AWS alapításában, amely később az ő vezetésével nőtt óriássá, sokak szerint maga alá gyűrve még a Microsoft és az Oracle platformjait is.

Visszatérve az Amazonra, Ol­savsky tisztában van vele, hogy a rekordbevétel – a gigász korábban még egyetlen negyedévben sem ért el 100 milliárd dollár feletti forgalmat – részben a hálaadás napi és a karácsonyi bevásárlási láz eredménye. Sőt, a pandémia miatt az Amazon Prime Day aukciós nap is a most lezárt időszakra csúszott. Ezért a már megkezdett első negyedévre „csupán” 100-106 milliárdos bevételre számít, és bár ez a szám alaposan elmaradna a tavalyi utolsó negyedévitől, ám 33-40 százalékot verne 2020 azonos időszakára. Az elemzők korában 96 milliárd dolláros becsléssel álltak elő. Üzemieredmény-ágon 3–6,5 milliárd dollárt vár a cégvezetés a tavalyi utolsó negyed 6,9 milliárd dollárjával szemben.

A rekordnyereséget úgy érte el a vállalat, hogy 175 ezer új munkavállalót vett fel október eleje óta, és egy év alatt 63 százalékkal, 1,3 millióra nőtt az alkalmazottak száma világszerte. Emellett a szállítási költségek a bázishoz viszonyítva 67 százalékkal 21,5 milliárd dollárra híztak. Az egyes üzletágak közül a felhőszolgáltatásokból 28 százalékkal több, 12,7 milliárd dolláros bevételt hozott ki a csoport, a hagyományos bolti értékesítések viszont 8 százalékkal csökkentek a járvány miatt.

Éves szinten az Amazon árbevétele 38 százalékkal, 386 milliárd dollárra, korrigált EPS-e pedig 82 százalékkal, 41,83 dollárra nőtt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.