Rekordok sorozatát hozta 2020 a lakossági és a vállalati betétek piacán egyaránt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikáiból. A jegybank adatai szerint a lakossági betétek állománya december végén már meghaladta a 10 700 milliárd forintot, ez – amellett, hogy 17,6 százalékkal több az egy évvel korábbinál – történelmi csúcs.
A lakossági betétállomány dinamikus növekedéséhez nyilvánvalóan hozzájárulhatott a tavaly március óta élő hiteltörlesztési moratórium is, hiszen a kölcsönök visszafizetésére szánt összegek nagy részét feltehetően a folyószámláikon hagyták a törlesztés felfüggesztését kérő, de arra egyébként kevésbé rászoruló háztartások. Az MNB adatai szerint – nem meglepő módon – tavaly is folytatódott a látra szóló és a folyószámlabetétek előretörésének több éve tartó tendenciája. Az utóbbiak állománya több mint 22 százalékkal, 8154,9 milliárd forintra emelkedett egy év alatt, a részesedésük a betéti portfólióban 76,1 százalékra nőtt a 2019. decemberi 73,3-ről.
Nem egészen 2 százalékkal ugyan, de növekedni tudott az éven belüli futamidőre lekötött lakossági betétek állománya is, megközelítve az 1300 milliárdos szintet. Ennél erőteljesebben, bő 9 százalékkal emelkedett a két éven túli futamidőre lekötött betétek állománya, ám ez sem volt elég a portfólióban képviselt súlyának emelkedéséhez. Figyelemre méltó viszont, hogy a lakossági devizabetéteknél 26,3 százalékos bővülést mutatott ki az MNB 2020-ra vonatkozóan, ám ez kevésbé meglepő, ha figyelembe vesszük a forint árfolyamának tavalyi mozgását is.
A lakossági betétek tranzakciós egyenlegénél még nagyobb ugrásról tanúskodnak a jegybanki számok: az összesített, szezonálisan nem igazított adatok szerinti éves statisztika több mint 1600 milliárd forintos pluszt mutatott, ez csaknem a háromszorosa az egy évvel korábbi 586,6 milliárdnak. A december különösen jól alakult a tranzakciós egyenleg szempontjából: a lakossági ügyfelek 344,4 milliárd forinttal több friss forrást helyeztek el a számláikon, mint amennyit felszabadítottak.
A vállalati betétek piacán még látványosabb bővülést hozott a múlt év. A december végi – egyébként szintén történelmi csúcsot jelentő – 12 096,6 milliárd forintos betétállomány 28,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Itt a törlesztési moratóriumon kívül az is hozzájárulhatott a látványos ugráshoz, hogy a koronavírus-járvány nyomán a cégek visszavágták a költségeiket, és elhalaszottak egyes beruházásokat is. A vállalati betéteknél szintén nőtt a folyószámlákon lekötetlenül pihenő pénzek aránya 2020-ban, és decemberben már csak hajszál híján maradt el a 90 százaléktól. A devizabetétek súlya is érezhetően – 29-ről 31 százalékra – nőtt a céges portfólióban, miután az állományuk csaknem 38 százalékkal, 3747,4 milliárd forintra duzzadt. A tranzakciók egyenlege a cégeknél is vastagon pozitív volt mind az év egészében, mind decemberben, többszörösen meghaladva az egy évvel korábban mért értéket.
Az idei év tendenciáit azonban még egyáltalán nem lehet előre látni: az állomány alakulása szempontjából nagyon sok múlik a moratórium kifutásán és a gazdaság újraindulásának ütemén. Nincs ok viszont azt feltételezni, hogy a kamatkörnyezet alakulásában változás következne be 2021-ben, folytatódhat a lekötetlen folyószámlabetétek dominanciájának növekedése a vállalati és a lakossági oldalon is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.