Hosszú huzavona után bezárta kapuit a Dunaújvárosi Vasmű. Az egykori Dunaferr sorsáról és a legfrissebb fejleményekről a térség országgyűlési képviselője, Mészáros Lajos friss Facebook-videójában osztotta meg gondolatait.
A politikus szerint közel három évvel ezelőtt, 2022 végén bezárt volna a Vasmű, ha a választókerületi elnökkel együtt nem lépnek közbe, hogy a kormány tegyen meg mindent a megmentése érdekében. Ennek következtében három évig sikerült elhúzni a folyamatot. Mészáros kiemelte, hogy nagy veszélyt jelentett volna, ha akkor, 2022-ben egy ütemben az összes dolgozót elbocsátják. Ezt sikerült megakadályozni, három évig kapták a dolgozók a fizetésüket. És bár most végül elbocsátották őket, de végkielégítéssel, és kifizetett, nem ledolgozandó felmondási idővel, ami sokkal kedvezőbb helyzet, mint ami 2022 végén lett volna.
A politikus szerint a reményük a Liberty volt, akiben azonban csalódniuk kellett, hiszen nem hozta ide a befektetéseit és az ígért technológiaváltást sem, lényegében nem működtette a gyárat. Viszont pozitívum, hogy egy évig fizette a dolgozóknak a bért.
Mészáros Lajos elmondta, hogy a terület állami tulajdon lesz. Szintén állami tulajdonba kerül
Egy iparipark-szerű működés valósulhat meg, ami befektetőket vonz a városba, és újabb munkahelyeket teremt.
Hozzátette, hogy a felépítmények egy része pályázati kiírás alatt van, a sorsuk néhány hónapon belül eldőlhet. Vannak érdeklődők, elsősorban a rolling üzemre és a Furnacéra is. A pályázati kiírásban szerepel, hogy új, környezetkímélő technológiát kell idehozni.
A Fejér Megyei Kormányhivatal az elbocsátott vasműves dolgozók számára kirendeltséget működtet a városban, amely koordinálja a képzéseket, továbbképzéseket és az új munkahelyen való elhelyezkedést. A képviselő szerint Czomba Sándor államtitkár kézben tartja a folyamatokat, kapcsolatot tart az érdekképviseletekkel, ő mindenben a dolgozók érdekeiben jár el.
Mészáros hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben elmaradt beruházások, fejlesztések, technológiaváltás sodorta ide a vasműt. Fenntarthatatlanná vált az a környezetszennyezés, a város felé az a porterhelés, amely a lakosság egészségi állapotát is veszélyeztette. Ez a fajta működés valóban nem mehetett tovább, és így a további működés esetén egy komoly technológiaváltásra lenne szükség.
„Ezekről a folyamatokról a dolgozók nem tehetnek, ők végezték a dolgukat. Azok a korábbi tulajdonosok, azok a korábbi vezetők, akik gyakorlatilag fejős tehénnek nézték a vasművet, és nem tettek a folyamatos működésbe, vagy a válsághelyzet túlélésére, hanem tényleg csak a profitot vették ki belőle” – jelentette ki videója végén Mészáros Lajos.
Jelentős fordulat történt a dunaújvárosi vasmű ügyében: a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. felszámolási eljárásának keretében meghirdetett értékesítési pályázatra egyetlen érvényes jelentkezés érkezett, mégpedig a Dunaferr Steel Rolling Zrt. részéről. Ez fontos előrelépés a gyár jövője szempontjából, hiszen ugyanaz a cég már korábban jelentkezett a Dunaferr másik üzletágának, a Dunarolling részvényeinek a megvásárlására.
A Fővárosi Törvényszék közjegyzői jegyzőkönyve szerint a Dunaferr Steel Rolling volt az egyetlen pályázó, amely érvényes ajánlatot tett a Duna Furnace vagyonára. Ezzel párhuzamosan a Dunarolling eladására kiírt eljárásban is ők az egyik fő esélyesek a kínai Hangzhou CIEC Group mellett. Mindkét szereplőt a nemzetbiztonsági előminősítés alkalmasnak találta a részvételre – számolt be róla július elején a Duol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.