Egyszeri tételek miatt ugyan jókora vesztesége volt Olaszország vezető hitelintézeti csoportjának 2020 utolsó három hónapjában, de így is nyereséggel zárta az évet az Intesa Sanpaolo. Az éves nettó profitja 3,3 milliárd euró lett, a záró negyedévi 3,1 milliárd euró ellenére. Az utóbbi magyarázata, hogy ekkor számolta el az Intesa az UBI Banca megszerzésére fordított költségeket, enélkül jelképes – tízmillió eurós – nyereséget ért volna el a Magyarországon a CIB Bank tulajdonosaként ismert hitelintézet.
A beszámoló közzététele után, pénteken 2,6 százalékkal drágultak az Intesa-részvények, de az árfolyam továbbra is nyomott, a piaci árazás az egy részvényre jutó sajáttőke-érték mindössze 60 százaléka. Lendíthet viszont az árfolyamon az osztalék: az Intesa a nyereségéből 694 millió eurót különített el e célra, ezt amint lehet (szeptember végén) ki is fizeti a részvényeseknek. A bankcsoport az idén igyekszik a kockázati költségeit leszorítani, a 2021-es nettóprofit-terv már 3,5 milliárd euró, ennek a 70 százaléka csorogna vissza a tulajdonosok zsebébe.
Az eredményes bankvásárlás a közvetlen rivális UniCreditet is cselekvésre sarkallhatja: pénteki bejelentése szerint továbbra is bekebelezné a világ legrégebben működő bankját, a Monte dei Paschi di Sienát. Igaz, a tulajdonos kincstár nem mondott még igent a 2013-ban és 2017-ben tetemes állami mentőövet kapott bank eladására.
Kedvet kaphatott az akvizíciókhoz a Raiffeisen is: az osztrákok szombaton közölték, hogy cseh leányukon keresztül megveszik a 2,8 milliárd eurós eszközállománnyal rendelkező cseh Equa bankot az AnaCap Financial Partners magántőkealap-kezelőtől. Arról, hogy a piac jól fogadja a bankvásárlás hírét, egy nappal előbb gondoskodtak: előzetes, a leánybankok eredményeit még nem tartalmazó beszámolójuk szerint utolsó negyedéves profitjuk a 139 millió eurós konszenzusnál jóval magasabb, 205 millió euró lett, a teljes évi pedig 804 millió euró, 35 százalékkal elmaradva a 2019-estől. A nyereség visszaesését az emelkedő céltartalékolással és a közép-európai régióban gyakori kamatvágások miatt erodálódó, az év végére 1,97 százalékra zsugorodó kamatmarzzsal magyarázták. A Raiffeisen tavaly 630 millió euró céltartalékot képzett az esetlegesen bedőlő hitelekre, 169 százalékkal nagyobbat a megelőző évinél. A záró negyedévben a sajáttőke-arányos megtérülésük 6,6 százalék volt.
Péntekre időzített a BNP Paribas is, a párizsi központú bank tarolt a tavaly megemelkedett tőkepiaci volatilitáson: a kötvény-, deviza- és árutőzsde-divízió 22 százalékkal magasabb kereskedésijutalék-bevételt termelt, mint 2019-ben. Ez akkora ugrás, hogy a menedzsment sietett is jelezni, valószínűleg egyszeri és megismételhetetlen teljesítményről van szó. A BNP tavalyi hétmilliárd eurós nyeresége 13 százalékkal csökkent éves összevetésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.